Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

ATATÜRK’ ÜN İLERİ GÖRÜŞLÜLÜĞÜ Bu özelliğin apaçık bir belgesini , çoğunluğunu Türklerin teşkil ettiği bölgeler üzerinde kurmayı düşündüğü Türk Devletinde buluyoruz. bu , aynı zamanda
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürk’ ün Ileri Görüşlülüğü

  Sponsorlu Bağlantılar
  ATATÜRK’ ÜN İLERİ GÖRÜŞLÜLÜĞÜ
  Bu özelliğin apaçık bir belgesini, çoğunluğunu Türklerin teşkil ettiği bölgeler üzerinde kurmayı düşündüğü Türk Devletinde buluyoruz. bu, aynı zamanda O’nun, jeopolitik ve stratejik alanlarda da ne büyük bir güç olduğunu göstermektedir.
  Atatürk, Birinci dünya Savaşının sonunu daha başından görebilmiştir. bu nedenle de gelecekte Türk milletinin kaderi ile Türk topraklarının kurtuluşu için alınacak tedbirleri düşünmüştür. Suriye cephesinde Yedinci Ordu Kumandanıdır. Antep ‘e gitmekte olan Ali Cenani Bey’e : “… Teşkilat yapın. milli bir kuvvet meydana getirin. kendinizi savunun. Ben istediğiniz silahı veririm” der. Aslında bütün bu neticeleri , daha 1917 yılında, Sadrazam Talat Paşa’ya ve Harbiye Nazırı Enver Paşa’ya ünlü raporu ile bildirmiştir.
  Arkadaşı Ali Fuat Cebesoy’a da : “… Padişah artık kendi tahtını düşünecektir. Bundan sonra millet kendi hakkını kendi savunacaktır . bizim ve ordunun ona yardım etmemiz, yol göstermemiz gerekir” diyecektir.
  31 Ekim günü Yıldırım Ordular Grubu Kumandanlığını Alman generalinden devralırken, Alman generalinin : “… Yenildik. bizim için her şey bitti .” ifadelerine karşı : “Savaş müttefiklerimiz için bitmiş olabilir. Ama bizi ilgilendiren savaş, kendi İstiklalimizin Savaşı ancak şimdi başlıyor.” Cevabını verir.
  Atatürk’ün derin ve uzak görüşlülüğünün bir güzel örneğini de İkinci Dünya Savaşını önceden bilmesinde görürüz. Adeta kehanete varan bir görüştür bu. Şöyle ki Atatürk ,1932 yılı Eylül’ünde ünlü Amerikan generali Mac Arthur ile bir görüşme yapar. Dünyanın, özellikle Avrupa Devletlerinin iyi yolda olmadıklarını, adeta bir savaşı çağırdıklarını sebepleriyle açıklar. İkinci Dünya Savaşının 1940 – 1945 yılları arasında cereyan edeceğini söyler. Avrupa ‘nın kaderinin Almanya’nın elinde bulunduğuna işaret eder. Sonra da : “… Fransızlar artık güçlü bir orduyu kurmak yeteneğinden yoksundurlar. İngilizler bundan böyle adalarının savunmaları için Fransızlara güvenemezler. İtalyanlar savaşın dışında kalabilecek olsalar , savaş sonrası barışta önemli bir rol oynayabilirler. Ama , Musollini’ nin ihtirası yüzünden bunu yapamayacaklardır . böylece Almanlar , İngiltere ve Rusya dışında bütün Avrupa’yı işgal edeceklerdir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Atatürk'ün İleri Görüşlülüğü ile ilgili Bilgi
 3. Atatürk'ün ileri görüşlülüğüne bir örnek
 4. Atatürk ve İleri Görüşlülüğü Hakkında Bilgi
 5. Atatürk’ün İleri Görüşlülüğü
 6. 1On - Ali Rıza Falcıoğlu- Atatürk Anlatıyor, Atatürk’ün Günlüğünden, Atatürk’ü
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş