Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Teyyareci türküsünün öyküsü nedir , Teyyareci Türküsünün Hikayesi Çerkeş'in [Çankırı] halk türküleri birbirinden güzeldir. Gerek sözler igerekse ezgileri duygulu ve özgündür. Teyyareci türküsünün öyküsü ise

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Teyyareci türküsünün hikayesi nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Teyyareci türküsünün öyküsü nedir, Teyyareci Türküsünün Hikayesi

  Çerkeş'in [Çankırı] halk türküleri birbirinden güzeldir. Gerek sözlerigerekse ezgileri duygulu ve özgündür. Teyyareci türküsünün öyküsü ise oldukça acıklıdır.

  Hacer Çerkeş'li güzel bir kızdır. Çerkeş'ten çok sevdiği bir delikanlı ile evlenir. Evlendikten uzunca bir süre çocukları olmaz.Gerek Hacer gerekse kocası bir çocuk özlemi ile yanıp tutuşurlar.İstekleri ancak evliliklerinin 5. yılında gerçekleşir. Artık Hacer ve kocasının sevinçleri sonsuzdur. Çocuğa Mehmet adını koyarlar. Karı-koca olanca sevgi ile Mehmet'e bağlıdırlar ikisi de üzerine titremektedirler.

  Mehmet çok zeki bir çocuktur. Okula başladığı yıl babası trafik kazası geçirir ve ölür. Artık Hacer kocasının sevgisini de oğlu Mehmet'e vererek oldukça zor şartlar altında onu yetiştirmek için elinden geleni yapar.

  Mehmet'in gökyüzünde kuş gibi süzülen uçaklara karşı aşırı bir ilgisi vardır. Ne zaman bir uçak geçse onu gözden kayboluncaya kadar izler... Zamanla bir pilot olabilme isteği önüne geçilemez bir tutku haline gelir. Bunu annesine de söyler. Annesi bu mesleğin tehlikelerle dolu olduğunu bildiğinden; karşı çıkarsa da ciğerparesinin ısrarına dayanamaz ve pilot olmasına razı olur.

  Sınavı kazanan Mehmet artık Çerkeş'in ilk pilotu olmaya namzettir.

  Ankara Havacılık Okulunu yüksek derece ile bitirir ve bir kaç yıl sonra da pilot olur. Çerkeşliler bu olaya çok sevinir ve annesi de oğlunu gururla göğsüne basar.

  Mehmet'in küçükten beri sevdiği Ayşe isminde bir kız arkadaşı vardır. Annesinden kızı istemesi için ricada bulunur. Annesi kızı ister zaten Ayşe'de Mehmet'i çok sevdiğinden aile razı olur ve çok geçmeden evlenirler.

  Mehmet ile Ayşe mutlu bir hayat sürmeye başlarlar. Nurtopu gibi 3 oğulları olur. Bu arada Mehmet Üst Teğmen olmuştur.

  Evliliklerinin 5. yıl dönümünde Üst Teğmen Mehmet uçağı ile bir sefer uçuşuna çıkar...

  Uçak havalandıktan sonra arızalanır ve düşer ...

  Mehmet şehit olmuştur.

  Ölüm haberi ailesine ve Çerkeş'e tez ulaşır herkes yasa boğulur.
  Hele Annesi Hacer kocasından sonra sevgili oğlunu da kaybedince büsbütün yıkılır. Ana gelin günlerce gözyaşları içerisinde ağıt yakarlar...

  İşte bu ağıtlardan birisi; yıllar sonra bir halk türküsü ezgisiyle Çerkeşliler tarafından benimsenip söylenmeye başlar...

  Tayyareler harlıyor
  Parıl parıl parlıyor
  Üsteğmenin annesi
  Yavrum diye ağlıyor

  Tirene bindirdiler
  Şehire indirdiler
  Hastanenin önünde
  Kefeni giydirdier

  Teyyareler yan gider
  Kah eğlenir kah gider
  Ölmedim anneciğim
  Üç oğlun sana yeter

  (Alıntı)


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sunam türküsünün hikayesi nedir
 3. Teyyareci türküsünün sözleri
 4. Misket türküsünün hikayesi nedir
 5. Karakoyun türküsünün hikayesi nedir
 6. Acem türküsünün hikayesi nedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş