Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

arp/ arp nedir/arp hakkında herşey Arp , çoğunlukla Klasik Batı Müziğinde kullanılan telli bir müzik aletidir. Arp , en eski telli çalgılardan biridir. Bir yayla
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Arp/ arp nedir/arp hakkında herşey

  Sponsorlu Bağlantılar
  arp/ arp nedir/arp hakkında herşey
  Arp, çoğunlukla Klasik Batı Müziğinde kullanılan telli bir müzik aletidir.

  Arp, en eski telli çalgılardan biridir. Bir yayla ok atılırken gerilip bırakılan yay kirişi bir tınlama sesi çıkarır. Tek telli olan yaya değişik uzunluklarda teller ekleyip onların gerginlikleriyle oynayarak değişik sesler çıkarıldı Sonraları sesi yükseltmeye elverişli bir gövde(tını kutusu) eklenince gerçek bir çalgı yapılmış oldu. Bunlardan geliştirilen ilk çalgılardan biri "lir" di. Yunanlılar ve Romalılar çok yaygın olarak kullandıkları lir'i tanrı Apllon'un boş bir kaplumbağa kabuğuna teller takarak yaptığına inanıyorlardı. Orkestralarda kullanılan dik konuma tutulan arp, çağdaş orkestra çalgıları arasında telleri yalnızca parmakla çekilerek çalınan tek çalgıdır. Arpın 47 teli ve yedi pedalı vardır. Pedalların yardımıyla tellerin sesi değiştirilebilir. Bu pedallar üç ayrı konuma getirilebilir. Böylece bir nota diyez ve bemol olabilir. Notaları birbirinden ayırabilmek için notalara çeşitli renkler verilir; do telleri kırmızı, fa telleri ise siyah mavi veya koyu mavidir. ARP NEDİR?

  Çerçeve üzerine gerilmiş teller dizisidir ve parmakların gerçekleştirdiği titreşimlerle çalınan eski bir çalgıdır.Her tel piyanoda olduğu gibi bir notayı çıkarır. GENEL ÖZELLİKLERi *Hem ezgi,hem de armoni(çok sesli,akor)çalabilen tek,telli çalgıdır.
  *notası iki dizeğe yazılır:üstteki dizeğe yazılan notalar,ikinci çizgi sol açkısı;alttaki dizeğe yazılanlar dördüncü çizgi fa açkısıyla yazılır.
  *orkestralarda çoklukla bir partisi bulunur.
  *solo ve eşlik görevi verilir.(özellikle armoni ve eşlik çalgısıdır) *zengin bir anlatım gücü vardır.
  *Diatonik bir çalgıdır.
  *notası iki dizeğe yazılır:üstteki dizeğe yazılan notalar,ikinci çizgi sol açkısı;alttaki dizeğe yazılanlar dördüncü çizgi fa açkısıyla yazılır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Aşılar Hakkında Merak Edilenler Aşılar Hakkında - Ne Aşıları yaptırılır - Aşılar hangi has
 3. Çocuk Hastalıkları Hakkında Herşey
 4. Bebek Bakımı Hakkında Herşey...
 5. Kitaplar Hakkında Herşey Slaytı indir
 6. Botox Nedir? Botox Hakkında Herşey!
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş