Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

namaz da rekat anlamı rekat nedir Namaz rekatları Rukû kökünden bir defa oluş bildiren bir mastar türü; namaz ın bir bütünlük meydana getiren bölümlerinden her
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Namazda rekat nedir

  Sponsorlu Bağlantılar


  namazda rekat anlamı
  rekat nedir
  Namaz rekatları


  Rukû kökünden bir defa oluş bildiren bir mastar türü; namazın bir bütünlük meydana getiren bölümlerinden her biri. Rukû, sözlükte; eğilmek, rukû etmek, boyun eğmek, yoksul düşmek anlamlarına gelir. Bir namazda kıyam, rukû ve iki secdenin toplamı bir rek'attır. Bir namazda iki defa kıyam ile rukû ve secdeler bulunursa bu namaz iki rekatlı bir namaz olur. Üç veya dört defa bulunursa, namaz da üç veya dört rekatlı sayılır.

  Namazların rekat sayıları şu şekilde sıralanabilir: Sabah namazının iki rekat sünneti, iki rekat da farzı vardır. Öğle namazının dört rekat ilk sünneti, dört rekat farzı, iki rekat da son sünneti vardır. İkindi namazının dört rekat sünneti, dört rekat da farzı vardır. Akşam namazının üç rekat farzı, iki rekat da sünneti vardır. Yatsı namazının dört rekat ilk sünneti, dört rekat farzı, iki rekat da son sünneti vardır.

  Vitr namazı üç rekattır. Bayram namazları ise ikişer rekattır.

  Cuma namazının dört rekat ilk sünneti, iki rekat farzı, dört rekat son sünneti, iki rekat da "vaktin sünneti" adıyla başka bir sünneti vardır.

  Teravih namazı yirmi rekattır. Diğer nâfile namazlar da en az iki rekat olur (Bu namazların delilleri ve kılınış şekilleri için bk. "Namaz" mad.).


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ülkemizde diyanetin genel kabul gören uygulamalarına göre günlük beş vakit namazda toplam
 3. Rekat Nedir, Rekat ne demek, Rekat manası
 4. Namazda kıraat nedir
 5. Namazda huşu nedir
 6. Namazda esnemek, hapşurmak, Namazda Esnemenin Hükmü Nedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş