Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kamet önemli bir konu okuyalım. Namaz için seslenmek kamet getirmekifa ve eda etmek. Aslı "ikâmet" oluptürkçede "i" siz kullanılır. Bir terim olarak farz namaz lardan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kamet önemli bir konu okuyalım

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kamet önemli bir konu okuyalım.
  Namaz için seslenmek kamet getirmekifa ve eda etmek. Aslı "ikâmet" oluptürkçede "i" siz kullanılır. Bir terim olarak farz namazlardan önce tek başına namaz kılacak olan kimsenin cemaatle kılınacak farz namazdan önce ise müezzinin okuduğu ezan benzeri sözlerdir. Sünnete uygun olarak kâmet şu kelimelerden ibarettir. Allahü ekberAllahü ekber Allahü ekber Allahü ekberEşhedü en la ilâhe illallah. Eşhedü en la ilâhe illallah. Eşhedü enne muhammeden rasulullah. Eşhedü enne muhammeden rasulullah. Hayye alessalah hayye alessalah. Hayye alel-felâh. Hayye alel-felah. Kad kâmeti's-sâlatu. Kad kameti's-salah. Allahü ekber Allahü ekber La ilâhe illallah"

  Hanefî hukukçularına göre kamet ezanın benzeridir. Sözler yukarıdaki gibi ikişer kere tekrarlanır. Yalnız sonuna "kadkami's-salah" (namaz başladı) cümlesi eklenir. Ömrün sonuna kadar Bilâl Habeşi ile İbrahim en-Nehaî'nin kameti çift sözlerle okuduklarıEmeviler devrinden itibaren kamet'te ezandaki gibi iki kere tekrarlanan sözlerin hızlı okumayı sağlamak için bir'e indirildiği nakledilir (İbnü'l-Hümâm Fethu'l-Kadir Mısır 1389/1970 I 242-244). Hz. Peygamber Bilâl (r.a)'e hitaben şöyle buyurmuştur: "Ezan okuduğun zaman ağır ağır oku. Kamet getirdiğin zaman ise hızlı oku " (Tirmizi Salât 29).


  Aynı zamanda sahih rivayetlerle Hz. Peygamber'in kâmet'te ezandan farklı olarak çift okunan sözlerin tek yapılmasını emrettiği de nakletmiştir (bk. Buhârî Ezân 3; İbn Mâce Ezân 6). Bu da Hanefiler dışında kalan diğer mezhep imamlarının tercih ettiği rivayetlerdir.


  Sabah ezanında tekrarlanan "es-Salatu hayrun mine'n-nevm (namaz uykudan daha hayırlıdır)" cümlesini ilk olarak Bilâl (r.a) Rasûlüllah (s.a.s)'i uykudan uyandırmak için söylemiş bu sözler hoşuna giden Allah Rasûlü şöyle buyurmuştur: Ey Bilâl bu sözler güzel oldu. Bu cümleni sabah ezanında da tekrarla" (İbnul Humam a.g.e I 242 243).


  Kâmetin Türkçe anlamı şöyledir: "Allah en büyüktür Allah en büyüktür Allah en büyüktür Allah en büyüktür Allah'tan başka ilah olmadığına şehadet ederim Allah'tan başka ilah olmadığına şehâdet ederimMuhammed'in Allah'ın rasûlü olduğuna şehadet edelim. Muhammed'in Allah'ın Rasûlü olduğuna şehadet ederim. Haydin namazaHaydin namaza Haydin kurtuluşa Haydin kurtuluşa Namaz başladı. Namaz başladıAllah en büyüktür Allah en büyüktür Allah'tan başka ilah yoktur".


  Beş vaktin farz namazlarında ve Cuma namazının farzında kamet getirilir. Kaza namazında da bu böyledir. Ancak VitirTeravih Bayram Cenâze ve Nâfile namazlarda kamet getirilmez. Kamet erkeklere has bir sünnettir. Kadınlar kamet getirmezler. Kamet cemaatın müstehab olan sünnetlerindendir. Kadınlar ve çocuklar bir arana gelerek namaz kılsalar bile kamet gerekmez. Namazlarından bazısı kazaya kalan namazlarını peşipeşine kılabilir. Bulunduğu yerden ayrılmadığı sürece tek kamet yeterli olur.


  Yolcu erkekler de yolculukları sırasında ezan okur kamet getirirler. Yolcu ezan okumayabilir. Ancak kamet getirmesi sünnettir.


  Mahalle camiinde yapılan kamet evler için geçerlidir. Evde namaz kılan kişi kamet getirmese de olur. Kamet getirirse daha iyidir.


  Kadınların bunakların cünüplerin kamet getirmeleri mekruhtur. Abdestsiz kimselerin de ikamette bulunması mekruhtur. Fakat bu gibi kimseler tarafından yapılan kametler iade edilmez.


  Ezan ağır okunur. Fakat kamet hızlı yapılır. Kamet ayakta yapılır. Kamet getiren kişi kıbleye döner.


  Cemaatın kamet getiren müezzine uyması ve beraberce içinden kamet yetirmesi "Hayye Alessalah Hayye Alelfelah" denilirken de" La havle ve la kuvvete illa billah" diye icâbette bulunması müstehabdır.


  Kamet vaktin değil namazın sünnetidir (el-Kâsânî Bedâyiu's-Sanayi' Beyrut 1402/1982I 148 vd.; İbnu'l Humam a.g.e I 243 vd.; el feteva'l Hindiyye Beyrut 1400/1980 I 55 57; İbn Âbidin Reddü'l-Muhtar İstanbul 1984I 388 389 vd).


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kamet Sözleri Ve Anlamı
 3. Kamet Sözleri Arapça
 4. KAMET ile ilgili bilgi, kamet hakkında bilgi
 5. Namaz ve Kamet, Kamet nedir, kamet getirmenin hükmü
 6. Kamet Arapça Türkçe Okunuşu ve Anlamı, Kamet arapça yazılışı, Kamet Türkçe okunuşu, Kamet
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş