Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Niğde yöresel giysiler , Niğdenin kadın ve erkek kıyafetleri Kadın Giyimleri: Niğde’de kadın giyimleri incelenirken; renkten ziyade süse ve renklerin uyumuna dikkat edilirdi. Ev kadın
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Niğdenin Yöresel Kıyafetleri, Niğde Yöresi Giysileri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Niğde yöresel giysiler,Niğdenin kadın ve erkek kıyafetleri

  Kadın Giyimleri:
  Niğde’de kadın giyimleri incelenirken; renkten ziyade süse ve renklerin uyumuna dikkat edilirdi. Ev kadınlarının iki türlü giysileri vardı. Bunlardan birisi gündelik diğeri ise “kişilik” adı verilen belirli günlerde yani düğünde nişan törenlerinde kına gecelerinde süs dünürlü günde giyilen giysilerdir. Gelinlik kızlar kendi yeteneklerini ustalıklarını zevkleriyle birleştirip cafıra kabuta yünlüye ve pamuklu motif işlerken göz nurtu dökerlerdi. Bu uğraşının ürünü ince zevklerle bezenmiş Türk Sanatıdır. Hatta zevklerine göre seçtikleri her türlü giysinin üzerine işledikleri motifleri birbaşkasının yapamayacağı şekillerde bezerler ve örneklerini saklarlardı. Ev giyimlerinde ise; iş görürken üstlerine giymek için iş donu dikerler kendi zevklerine göre çorap örerler entarileri göz alıcı sıcak renkli motiflerden oluşurdu.
  Fakir olanlar daha ziyade el tezgahlarında dokudukları fitil adı verilen pamuklardan yapılmış entari giyerlerdi. Ayaklarında ise kulaç kundura denilen burnunda ve ökçesinde fart olan kalın köseleden yapılmış ayakkabı giyerlerdi. Başlarında yazma ve çok zaman- da gene kendilerinin dokudukları yağlık denilen pamuklu saralardı.

  Erkek Giyimleri:
  Bugün hepsi tarihe mal olmuş ve ancak folklar gösterilerinde ninelerin çeyiz sandıklarında bulunan genellikle fakir hanımların el tezgahlarında dokudukları üç etek denilen entari giyerlerdi. Bunun altında hanımların ördüğü bağlamalı don bulunurdu. Ayaklanma yün çorap giyerlerdi. Ayakkabı olarak da bazen konçlu ve konçsuz yemeni giyerlerdi. Bir efe memleketi olduğu için kollan olmayan fakati omuz başlarından kol boyu uzunluğunda uzanmış omuz başlan ve göğsü işlemeli cepken denilen ceket giyerlerdi. Yüzde seksen fakirin sırtında ketenden yapılmış ceket bulunurdu. Erkekler genel olarak bellerine kırmızı .mor ve siyah kanşığı genişçe bir şal saralardı.
  Genel olarak erkek ayakkabıları kalaş kundura yemeni ve çanktı. Kadın ayakkabıları ise; her memleketin kendi esnafının yaptığı kalaş kundura iskarpindi.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Niğdenin Yöresel Yemekleri, Niğde Yöresi Yemekleri ve Tarifleri
 3. Edirne yöresel kıyafetleri, edirne giyim kültürü,edirne yöresel kıyafetlerinin özellikleri
 4. Muğla yöresel kıyafetleri, muğla kıyafetleri,muğlanın yöresel giysileri,muğla yöresel kıya
 5. Manisa yöresel kıyafetleri, manisa yöresel kıyafetler,manisa yöresel kıyafetlerinin özelli
 6. Aydın yöresel kıyafetlerinin özellikleri,aydın yöresel kıyafetler,aydın yöresi kıyafetleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş