Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

5. sınıf fotosentez nedir açıklama yaparmısınız Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Fotosentez Hızını Etkileyen Faktörler 8.Sınıf Fotosentez Nedir Fotosentez Hakkında Bilgi Fotosentez Olayı Nedir ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 49      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Fotosentez Nedir 5. Sınıf

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Fotosentez Nedir 5. Sınıf

  Fotosentez, ışık enerjisi ve doğadaki karbon ile su birleşiminde ortaya çıkan bitkiler için yaşam anlamına gelen, besin zincirine verilen isimdir.

  Canlılar büyüyüp gelişebilmek için çeşitli besin maddelerine gereksinim duyar. İnsanlar ve hayvanlar kendi besinlerini kendileri ya*pamazlar, hazır besinle beslenirler. Hazır besinle beslenen canlılara tü*ketici (heterotrof) denir. Yeşil bitkiler kendi besinlerini kendileri ya*par. Kendi besinini yapan canlılara üretici (ototrof) denir. Üretici ile tüketiciler arasında ayrıştırıcılar yer alır.

  Yeşil bitkiler; kökleri ile topraktan su ve suda çözünmüş madensel maddeleri, yaprakları İle de havadan karbon dîoksidi alır. Aldıkları bu maddeleri yeşil yapraklarındaki klorofil yardımı île güneş ışığı altında organik besin maddelerine dönüştürür. Bu olaya fotosentez (karbon özümlemesi) denir. Foto kelimesi ışık enerjisi, sentez kelimesi ise birleştirme anlamlarını içerir. Bu manada fotosentez, ışık enerjisi ile su ve karbon dioksidin birleştirilerek besin oluşturulması olayını açıklar.

  Eşitlikteki ok kimyasal değişmeyi ifade eder. Okun sol tarafı kimyasal değişmeye giren maddeleri, sağ ta*rafı ise kimyasal değişme sonucu oluşan maddeleri gösterir.

  Eşitlikte görüldüğü gibi fotosentez olayı için karbondioksit, klorofil, su ve güneş ışığı gereklidir. Fotosentez, en yoğun olarak bitkilerin yapraklarında oluşur. Bitkilerin yeşil renkli kısımlarındaki hücreler*de kloroplâst denilen organeller bulunur. Kloroplâstların içinde klorofil tanecikleri vardır. Bu tanecikler Güneş’ten gelen ışık enerjisini soğurarak kimyasal enerjiye dönüştürür. Bu nedenle fotosentez olayı gündüz olur. Işık şidde*ti, karbon dioksit miktarı, sıcaklık, su miktarı fotosentezi belli bir değere kadar etkileyen faktörlerdir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  ya gerçekten çok kısaymışş...


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş