Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kiril Alfabesi Nedir? Kimler Kullanmıştır? Kiril alfabesi (Makedonca: (Kirilitsa); Bulgarca: (Kirilitsa); Rusça Kirillitsa); Sırpça: (Çirilitsa) yaygın olarak Slav dillerinin yazımında kullanılan alfabedir. Adını Ortodoks rahipleri
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 12      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kiril Alfabesi Nedir? Kimler Kullanmıştır?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kiril Alfabesi Nedir? Kimler Kullanmıştır?

  Kiril alfabesi (Makedonca: (Kirilitsa); Bulgarca: (Kirilitsa); Rusça Kirillitsa); Sırpça: (Çirilitsa)
  yaygın olarak Slav dillerinin yazımında kullanılan alfabedir. Adını Ortodoks rahipleri Kiril ve Metodius'tan almış olmasına karşın, bu alfabeyi gerçekte onların geliştirdiğine ilişkin kesin bilgi yoktur. Yapılan araştırmaların gösterdiklerine göre, Kiril ve Metodius'un öğrencileri, 9. yüzyılın ortasında günümüzde Kiril alfabesi olarak bilinen ve halen Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Sırbistan ve diğer ülkelerde kullanılan bu alfabeyi, Orta Çağ Yunan (Bizans) alfabesinin temelinde geliştirerek, Yunancada bulunmayan birtakım Slav seslerini de buraya eklemişlerdi.  Kiril alfabesini kullanan ülkeler: Beyaz Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Moğolistan, Makedonya, Sırbistan.
  Rusya'da bu alfabe ilk olarak Orta Çağ'ın başlarında büyük yazı harfleri olarak kullanılmaya başlandı. El yazısı olan italik harfler ise daha sonra geliştirildi. 18. yüzyılın başlarında Büyük Peter Yunan harflerini çıkararak alfabeyi daha basit ve düzenli bir hâle getirdi. 1918 yılında bir değişiklik daha yapılarak, alfabeden diğer gereksiz harfler çıkarıldı. Kiril alfabesi birçok Slav Ortodoks ülkesinde kullanımdadır. Ayrıca Türk Cumhuriyetleri'nden Kazakistan ve Kırgızistan tarafından da hâlâ kullanılıyor. Tablodaki Slavsı olmayan harfler ise Türk-Kiril harfleridir. Başkurdistan, Yakutistan gibi birçok özerk Türk bölgelerinde de Kiril harfleri kullanılmaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bir Yerküre Modeli Yapan Nermin Mavi Rengi Daha Fazla Kullanmıştır Bunun Nedeni Nedir
 3. Braille alfabesi nedir, kim bulmuştu
 4. Pi Sayısını İlk Olarak Kimler Nerede Kullanmıştır
 5. Türk Alfabeleri - Göktürk Alfabesi - Göktürk Alfabesi nedir - Göktürk Alfabesi hakkında
 6. Kimler işsizlik parası alabilir? - işssizlik parasını kimler alır?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş