Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

oruç luyken öpüşmek günah mıdır oruç luyken öpüşmek sorularla islamiyet oruç lu iken öpüşmek günah mı ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Oruçluyken sevgiliyle öpüşmek
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Oruçluyken öpüşmek günah mı

  Sponsorlu Bağlantılar
  oruçluyken öpüşmek günah mıdır
  oruçluyken öpüşmek sorularla islamiyet
  oruçlu iken öpüşmek günah mı ?

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Oruçluyken sevgiliyle öpüşmek
 3. Oruçluyken dudaktan öpüşmek
 4. Oruçluyken öpüşmek oruç bozarmı
 5. Oruçluyken öpüşmek orucu bozar mı
 6. Ramazan ayında öpüşmek günah mı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Ramazan´da oruçlu iken insan hanımını öpse orucu bozulur mu? Allah Rasulü bu durumla ilgili iki kişiye neden iki farklı yanıt verdi?

  “Hocam, Ramazan´da oruçlu iken insan hanımını öpse orucu bozulur mu?” Bu sorunun cevabını Peygamberimizden öğreniyoruz.


  Ebu Hüreyre´nin anlattığına göre, bir adam, geldi, Peygamberimize, oruçlunun hanımına cinsel ilişki dışında yaklaşmasını sordu. Peygamberimiz ona müsaade etti. Ardından bir başkası geldi, o da aynı şeyi sordu. Fakat ona izin vermedi.

  Peygamberimizin müsaade ettiği kişi yaşlı birisiydi, izin vermediği de genç bir insandı. (Ebu Dâvud, Savm:35.) Böyle bir halde yaşlı bir insan nefsine hâkim olabilirken, genç birisinin nefsine söz geçirmesi oldukça zordur, daha ileri giderek orucunu sakatlayabilir. Bunun için Peygamberimiz gençlere izin vermemiştir. Aynı konuda Hz. Âişe annemiz de diyor ki: “Resulullah (a.s.m.) oruçlu olduğu halde hanımlarından birini öperdi.” Hz. Âişe bunu söyleyince gülerdi. (Ebu Dâvud, Savm:33) Yine konuyla alakalı benzer bir olayı Hz. Cabir anlatıyor: Hz. Ömer bir gün telâşla geldi: “Ey Allah´ın Resulü!” dedi, “Bugün ben büyük bir hata işledim, oruçlu iken hanımımı öptüm!”

  Peygamberimiz de şöyle cevapladı: “Sen oruçlu iken mazmaza yapmaz mısın (abdest alırken ağzına su vermez misin? Bu orucunu bozar mı?)” Hz. Ömer, “Bunda bir sakınca yoktur” dedim, Peygamberimiz buyurdular ki: “Öyleyse niye (öpmekle telaşa ediyorsun?)” (Ebu Dâvud, Savm:33.) Hadislerden anlaşılan manaya göre, bir kişi hanımını veya bir kadın kocasını oruçlu iken öpecek olsa, erkekten meni, kadından da bir yaşlık belirse, oruçları bozulmuş olur. Bundan dolayı da Ramazan´dan sonra oruçlarını kaza etmeleri gerekir.

  Kadın bu öpme sonunda bir yaşlık değil de, bir lezzet duyacak olsa orucu bozulmaz. Okşamak, el tutuşmak, boyuna sarılmak da öpme gibi değerlendiriliyor.

  Mehmet Paksu 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş