Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kazâ ve Kefâreti Gerektiren Durumlar Orucu bozup hem kazâ hem de kefâreti gerektiren durumların başında rama-zan günü oruç lu iken yapılan cinsel ilişki gelmektedir. Zaten

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kazâ ve Kefâreti Gerektiren Durumlar

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kazâ ve Kefâreti Gerektiren Durumlar

  Orucu bozup hem kazâ hem de kefâreti gerektiren durumların başında rama-zan günü oruçlu iken yapılan cinsel ilişki gelmektedir. Zaten Peygamberimiz oruç kefâreti hükmünü, o zaman vuku bulan böyle bir cinsel ilişki olayı üzerine ver-miştir. Oruç kefâreti konusunda eldeki tek örnek ve delil de budur. Bu bakımdan bütün fıkıh mezhepleri, ramazan günü oruçlu iken bilerek ve isteyerek normal cinsel ilişkide bulunmanın, hem kazâ ve hem de kefâreti gerektireceği konusunda görüş birliği etmişlerdir. Bir şey yiyip içmenin kefâreti gerektirip gerektirmediği konusu ise mezhepler arasında tartışmalıdır. Hanefîler, bilerek ve isteyerek bir gıda veya gıda özelliği taşıyan her türlü maddeyi almayı da bu hükme kıyas ederek, bu durumda da hem kazâ hem de kefâret gerekeceğini söylemişlerdir.
  Peygamberimiz zamanında cereyan eden ve oruç kefâretinin gerekçesi olan olay şudur:
  Bir adam "Mahvoldum" diyerek Peygamberimiz'e gelmiş ve ramazanın gündüzünde eşiyle cinsel ilişkide bulunduğunu söylemiş, bunun üzerine Peygamberimiz;

  - Köle âzat etme imkânın var mı?
  - Hayır, yok.
  - Peş peşe iki ay oruç tutabilir misin?
  - Hayır. Bu iş de zaten sabredemediğim için başıma geldi.
  - Altmış fakiri doyuracak malî imkânın var mı ?
  - Hayır.
  Bu sırada Peygamberimiz'e bir sepet hurma getirildi. Peygamber bu hurmayı adama vererek yoksullara dağıtmasını söyledi. Adam "Bizden daha muhtaç kimse mi var?" deyince Peygamberimiz gülümseyerek "Al git, bunları ailene yedir" diyerek adamı gönderdi (Buhârî, "Savm", 30; Müslim, "Sıyâm", 81; Ebû Dâvûd, "Savm", 37).
  Bilerek ve isteyerek kaçınılması gereken üç şey (yeme, içme, cinsel birleşme) dışında bir sebeple orucun bozulması durumunda kefâret gerekmeyip sadece kazâ gerekir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sehiv secdesini gerektiren durumlar nelerdir?
 3. Boy abdesti almayı gerektiren durumlar nelerdir
 4. Kaza Orucu ve Kazayı Gerektiren Haller
 5. Kefareti Gerektiren Haller Nelerdir
 6. Sadece Kazâyı Gerektiren Durumlar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş