Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Hava Şehitlerini Anma Günü ile ilgili Yazılar İLK HAVA ŞEHİDİMİZ Türk havacıları bugüne kadar birçok şehit vermiştir. Şimdi bunlardan birinin nasıl şehit düştüğünü öğreneceksiniz. İlk
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hava Şehitlerini Anma Günü ile ilgili Yazılar

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hava Şehitlerini Anma Günü ile ilgili Yazılar

  İLK HAVA ŞEHİDİMİZ

  Türk havacıları bugüne kadar birçok şehit

  vermiştir. Şimdi bunlardan birinin nasıl

  şehit düştüğünü öğreneceksiniz.

  İlk havacılarımızdan olan Binbaşı Fazıl Bey, son derece yurtsever, olağan üstü cesur, mesleğine açık ve bilgili bir havacıydı. Birinci Dünya Savaşı'nın son günlerinde İstanbul üzerine gelen beş İngiliz uçağı ile tek başına savaşması onu milli kahraman yapmıştı. Fazıl Bey bu saldırıda bir düşman uçağını hasara uğratmış, kendi uçağı da ağır şekilde yaralanmıştı. Buna rağmen, benzini tükenen uçağını alana indirmeyi başarmıştı. Kurtuluş Savaşı başında o da birçok arkadaşı ile Anadolu'ya kaçmış, savaş boyunca Uçak Bölüğü komutanı olarak hizmet görmüş, 5 Eylül 1922 günü de binbaşı*lığa yükselmişti.

  27 Ocak 1923 günü idi. Binbaşı Fazıl, öğrencisi Deniz Astsubayı Emin ile havalanmıştı. Motor üst üste arıza yaptı. Binbaşı Fazıl alana inmek için dönmek istedi. Fakat hızı azalan ve yerden sadece 35 metre yükseklikte olan uçak bu dönüşe dayanamadı, yere çakıldı. Öğrenci Astsubay Emin hemen şehit oldu. Beyin kanaması geçiren Binbaşı Fazıl da, hastaneye kaldırıldıktan altı saat sonra hayata gözlerini yumdu.

  Binbaşı Fazıl'ın şehit düştüğü gün, yani 27 Ocak, Hava Şehitlerini Anma Günü olarak kabul edildi. Bu anma günü yıllarca devam ettikten sonra. Ocak ayında havaların genellikle kötü olması, bu yüzden törenlere gerektiği kadar kalabalığın katılmaması göz önünde bulundurularak Hava Şehitlerini Anma Günü 15 Mayısa alındı.

  Artık her 15 Mayıs günü, yurt için görevlerini başarma uğrunda canla*rını esirgemeyen havacılarımızı saygı ile anıyoruz. Türk Hava Kuvvetlerinde görev almış olanlara sağlık ve başarılar diliyoruz.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü İle İlgili Şiirler
 3. 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü, Türkiye Tarihi, Türkiyemiz Ve Unutulmayan Şehitle
 4. Kadınlar Günü ile ilgili Yazılar, Kadınlar Günü yazıları, Kadınlar günüyle alakalı yazılar
 5. Hava Şehitlerini Anma Günü Şiirleri
 6. Hava Şehitlerini Anma Günü (15 Mayıs)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş