Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Türk Büyükleri Günü (29 Mayıs) - Türk Büyükleri Günü Hakkında Bilgi Bir ulusun tarihi o ulusunu dünya üzerindeki yaptıklarıyla direkt ilintilidir. Yüzlerce yıldır dünya tarihine

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türk Büyükleri Günü (29 Mayıs) - Türk Büyükleri Günü Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türk Büyükleri Günü (29 Mayıs) - Türk Büyükleri Günü Hakkında Bilgi
  Bir ulusun tarihi o ulusunu dünya üzerindeki yaptıklarıyla direkt ilintilidir. Yüzlerce yıldır dünya tarihine, siyasetine, sanatına yön veren ulusumuzun tarihi bütün insanlarımızın göğsünü kabartmaktadır. Bu varsıl geçmişten yoksul geleceğe mi gideceğiz diye insan sormadan edemiyor. Dünya tarihine kazandırdığı bilim, sanat, siyaset, devlet adamlarıyla karanlık orta çağı aydınlatıp günümüze uygarlığın gelmesinde büyük emekleri olan atalarımızın yaptıklarını bizler yeterince yapamamaktayız. Dünya Türk büyükleri gününde en azından onların adlarını saymaya kalksak kaçımız kaç isim sayabiliriz ki? 20 yüzyıldan kaç bilim insanı ya da sanatçıyı dünya insanlarına armağan etmişiz? Son büyük deha olarak bütün dünya Atatürk´ü göstermektedir.
  Geçmişinde önemli değerleri yetiştiren bir ulusun evlatları olarak günümüzde bizler atalarımızın bıraktığı hizmet bayrağını daha yüksekleri çekmemiz gerekirken maalesef yükseltememekteyiz. Bu gün sadece Türk Büyükleri gününü kutlamak zorunda kalmaktayız. Oysa çağdaş dünyaya yön veren nice yaşayan değere sahip olmamız gerekmekteydi. Bu anlamda dünyanın biraz gerisinde kalmışız. Hizmet yarışında yarın geç olacağı için bugünden çalışmaya başlamalıyız ki genç kuşaklar Türk Büyükleri gününde binlerce yıl önceki değerleri söyleyip durmasınlar. Oktay Sinanoğlu´nun Bye, Bye Türkçe adlı kitabının başında bir düşünden söz eder. (Düşü yazmıyorum meraklısı açıp okusun) bu düşün gerçek olacağına inanan bir Türk insanı olarak gelecek günlerin aydınlığına inanmaktayız. Büyük Atatürk´ün dediği gibi ”muhtaç olduğum kudret damarlarımdaki asil kanda mevcuttur” yeterki bu kanı bir tetikleyelim. Yarın bilimde, sanatta, sporda, siyasette, ekonomide, eğitimde dünyaya yön veren binlerce Türk aydını çıkacaktır. Arkasından da onları destekleyen yeni Mimar Sinanlar, Biruniler, Ali Kuşçular, Uluğ Beyler, İbn-i Sinalar, Dede Korkutlar, Kaşkarlı Mahmutlar, Cahit Arflar, Yaşar Doğular, Naim Süleymanoğluları, Halil Mutlular gelecektir. Bu hizmet bayrağı hiç yere düşmeyecektir. Çünkü geçmişte yapabildiklerimizi biliyoruz. Bu yapabildiklerimizi kendimize rehber aldıkça gelecekte de başarıya mutlaka ulaşacağızdır.
  Türk büyükleri günü bir çağı kapatıp başka bir çağı başlatan Türk dehası Fatih sultan Mehmet Han´ın İstanbul´u aldığı gün olan 29 Mayısa verilmiştir. O Fatih ki karanlık bir çağı sonlandırmış. İnsanlığa bilimin öncülüğünü yol gösterici olarak benimsetmiştir. Her türlü değerin üstüne eğitimi, eğitimciyi koymuştur. Hocasına olan saygısını padişahlık makamından üstün saymış. Dünya padişahlığı makamı unvanının hocasının karsında kullanmamış. Bilim ki böylesine kutsaldır. Hiçbir makam bilimin eğitimin önüne geçemez. Unutmayalım ki bu günün öğrencileri yarının hangi bilim insanları olacaklarını bilemeyiz. Türk Büyükleri gününde geçmişte bizlere bu güzel vatanı armağan eden bütün Türk büyüklerine bir kez daha minnettarlığımızı gösterelim. Onlara söz verelim. Daha çok çalışacağız, daha çok eğitim alacağız, daha çok okuyacağız. Bunları yaptıktan sonra gerisi gelecektir. Pek yakın zamanda göreceğiz ki dünya yönetiminde birçok Türk olacaktır. Ama o makamlara ulaşıncaya kadar gerçekten çok çalışmalıyız. Bu günün gençleri kendinizi hep yarının NATO sekreteri, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olacak gibi donatın. Unutmayın hayali küçük olanın dünyası da küçük olur. Hayali büyük olanın dünyası da yaşamı da büyük olur.
  Bizlere bu güzel yurdu armağan eden bütün büyüklerimizin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Sizler bizlerin yol göstericisisiniz.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türk Büyükleri Günü Hakkında Kompozisyon Örneği
 3. Türk Büyükleri Günü Şiirleri
 4. Türk Büyükleri Günü Resimleri
 5. Türk Büyükleri - Türk Büyükleri Listesi - Ünlü Türk Büyüklerinin Hayatı
 6. Türk Büyükleri Günü ne zaman - Türk Büyükleri Haftası ne zaman
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş