Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı - Babalar Günü Hakkında Her sene haziran ayının 3. haftası kutlanan Babalar günü fikri nasıl çıktı?...hiç merak ettiniz mi? İşte
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı - Babalar Günü Hakkında

  Sponsorlu Bağlantılar
  Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı - Babalar Günü Hakkında

  Her sene haziran ayının 3. haftası kutlanan Babalar günü fikri nasıl çıktı?...hiç merak ettiniz mi? İşte babalar gününün ortaya çıkışıyla ilgili bilgiler;

  Babalar Günü’nün tarihçesi hakkında iki ayrı kaynak mevcut. Bunlardan birincisine göre, Babalar Günü Batı Virginia’da ortaya çıktı. Burada yaşayan John Dowdy, annesini kaybettikten sonra onun yerini alan babası için böyle özel bir gün kutlanmasını istedi.

  Diğer başka kaynağa göre de 1910 da Washington’daki John Bruce Dodd, 6. çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attı.

  Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan 6 çocuğa bakmasının zorluklarını fark eden Dodd, Anneler Günü kutlanırken Babalar Günü’nün olmamasını haksızlık olarak gördü. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için kolları sıvadı. Ancak, bu çalışma bir sonraki yılın 19 Mayısına kadar sürdü.

  19 HAZİRAN 1910 İLK BABALAR GÜNÜ

  Tarih 19 Haziran 1910.... Takvimler bu günü gösterirken, Babalar Günü, ilk kez Washington’da kutlandı. Bu tarihten sonra ABD’nin diğer eyaletlerine yayılan Babalar Günü için ilk resmi kutlama ise 1924’te ABD Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle gerçekleştirildi. 1966 yılında dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayınladı.

  Katolikler’in Babalar Günü’ne getirdiği yorum ise diğer araştırmacılardan çok farklı. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hazreti İsa anısına Mart ayının 19’unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyor. Türkiye’de ise özellikle 1980’li yılların sonlarına doğru kabul gören Babalar Günü, yaygın bir şekilde kutlanıyor.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır
 3. Babalar günü hediyeleri babalar günü resimleri
 4. Babalar Günü Hediyeleri, Babalar Günü Hediye Önerileri
 5. Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı babalar günü neden kutlanır
 6. Babalar Günü Pastası Tarifi - Babalar Günü Pastası Nasıl Yapılır
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş