Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kütüphaneler haftası ile ilgili yazı Mart ayının son haftası kütüphaneler haftası kütüphaneler haftasıyla ilgili yazılar kütüphaneler haftası yazıları kütüphaneler haftası ile ilgili bilgiler Kütüphaneler haftası

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kütüphaneler haftası ile ilgili güzel yazı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kütüphaneler haftası ile ilgili yazı

  Mart ayının son haftası kütüphaneler haftası
  kütüphaneler haftasıyla ilgili yazılar
  kütüphaneler haftası yazıları
  kütüphaneler haftası ile ilgili bilgiler

  Kütüphaneler haftası ile ilgili yazı ve şiirler

  Kütüphane Haftası Hakkında
  Kitapların faydalarının anlaşılması ve sayılarının çoğalması amacıyla kitaplıklar yapıldı. Kitaplıkların gelişmesi ile kütüphaneler meydana geldi. Herkesin yararlanması okuması, başvurması için kurulan, içinde kitaplar bulunan binaya kütüphane denir.

  Millî Eğitim Bakanlığı, Mart ayının son pazartesi günü başlayan hafta*nın Kütüphane Haftası olarak değerlendirilmesini kararlaştırmıştır. Hafta süresince kütüphanenin önemi anlatılır. Kütüphaneciliğin sorunları kamu oyuna duyurulur. Halk, kütüphanelerin gelişmesi için bilinçlendirilir. Okullarımızda kütüphanenin yararlarından söz edilir. Kütüphanelerde uyulması gerekli kurallar öğretilir.

  Kütüphaneler eski çağlardan beri insanlığın hizmetindedir. Eldeki bilgilere göre ilk kütüphane, Asurlular zamanında kurulmuştur. Osmanlı imparatorluğu döneminde de kitaba ve kütüphaneye önem verilirdi. O dönemden zamanımıza kadar gelen büyük kütüphaneler vardır.

  Yurdumuzun belli başlı büyük kütüphaneleri şunlardır : İstanbul�da Süleymaniye ve Beyazıt Devlet Kütüphaneleri. Ankara�da Millî Kütüphane, Millet Meclisi Kütüphanesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kütüphaneleridir.

  Bunlardan Millî Kütüphane, 15 Nisan 1946 tarihinde kuruldu. Açılış tarihinde içinde iki kitap bulunan bu kütüphanemizde bugün 620 bin kitap vardır. Kütüphanelerimizdeki kitap sayısı yaklaşık 6 milyon kadardır.
  Kütüphanelerde, kitapların korunması, kitapların sınıflandırılması ve okuyucuya kitap verilmesi için uzman memurlar bulunur. Bu memurlara kütüphaneci denir. Kütüphanecilik özel bir eğitimi ve öğretimi gerektiren bir meslektir. Bu amaçla üniversitelerimizde kütüphanecilik bölümleri açılmıştır. Bu bölümlerde öğrenimlerini tamamlayanlar kütüphanelerde görev yaparlar.

  Yaşadığımız yüzyıl bilgi, ilerleme dönemidir. Kitaplar bilime giden yoldur. Çağımızın buluşlarını kitap, dergi gazete gibi yayın organlarından izleriz. Okuduğumuz kitaplar, dergiler, gazeteler bilgilerimizi artırır. Bizi dünyadaki gelişmelerden, değişmelerden haberdar eder. Kitaplar sevgili dostlarımızdır. Kitaplıklar, kütüphaneler kitapların bir arada bulunduğu yerlerdir.

  Bulunduğumuz yerdeki kütüphanelerden yararlanalım. Kütüphanelerin zenginleşmesi için kitap armağan edelim. Kitapların korunduğu, yerleştirildiği kitaplığı, kütüphaneyi temiz tutalım. Okuma salonlarında kimseyi rahatsız etmeyelim.

  KÜTÜPHANEDE UYULMASI GEREKEN KURALLAR

  1. Kütüphaneye ayakkabılar paspasa silinerek girilmelidir.
  2. Palto, pardösü, manto v. b. vestiyere bırakılmalıdır.
  3. Kimlik, ilgili memura istemeden teslim edilmelidir.
  4. Kütüphaneden alınacak kitabın nasıl aranacağı bilinmiyorsa ilgili memurlardan sorulmalıdır. Açıklamaları, dikkatle dinlemelidir.
  5. İstenen kitap için fış doldurulmalıdır.
  6. Yerimize oturup kitabın gelmesi beklenmelidir.
  7. Okuma salonunda kimse rahatsız edilmemelidir.
  8. Kitap sayfaları sessiz çevrilmelidir.
  9. Kütüphane salonunda sessiz yürünmelidir.
  10. Kitapların kapağı, sayfaları çizilmemeli, yırtılmamalıdır.
  11. Kütüphanenin okuma salonunda hiçbir şekilde sigara içilmemeli*dir, sakız çiğnenmemelidir.
  Alıntı

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kütüphaneler haftası ile ilgili afiş, Kütüphaneler haftası afişleri
 3. Kütüphaneler haftası ile ilgili özlü sözler, kütüphaneler haftası ile ilgili güzel sözler
 4. Kütüphaneler Haftası ile ilgili Yazılar - Kütüphane Haftası Hakkında Yazı
 5. Kütüphaneler haftası ile ilgili güzel bir şiir
 6. Kütüphaneler haftası ile ilgili özlü sözler, kütüphaneler haftası sözleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş