Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Su (H2o) Kullanarak Yangın Söndürme Yöntemi , Özellikleri , Kullanımı Su , günümüzde en çok kullanılan söndürme maddesi olarak görülmektedir. Özel söndürme maddelerinin çok çeşitli
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Su (H2o) Kullanarak Yangın Söndürme Yöntemi, Özellikleri, Kullanımı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Su (H2o) Kullanarak Yangın Söndürme Yöntemi, Özellikleri, Kullanımı

  Su, günümüzde en çok kullanılan söndürme maddesi olarak görülmektedir. Özel söndürme maddelerinin çok çeşitli olmasına rağmen su her zaman ana söndürme maddesi olarak kalacaktır. Çünkü oluşan yangınların % 90’ı A türü (Katı) yangınlardır.

  Yangınla mücadelenin en önemli elemanlarından biri olan suyun, söndürme özellikleri, avantajları, dezavantajları, konuyla ilgilenenler için önemlidir. Suyun söndürme etkisi yangının merkezindeki ısıyı ortadan kaldırarak yani soğutarak gerçekleşir.

  Suyun Termik Emme Kapasitesi;

  Bir Kg suyu 1 o C ısıtabilmek için 419 K’j enerji gerekmektedir. Eklenen ısı miktarı artıkça, suyun sıcaklığı kaynama noktasına kadar lineer olarak yükselir. Kaynama noktasındaki bir kg suyun, sıcaklık sabit kalması şartıyla, tamamen buharlaşması için fazladan 2257 K j ısıya ihtiyaç vardır.

  Atmosferik basınçta, oluşan buhar bulutunun kapladığı hacim yaklaşık 1700 litredir. Hacmin artışı yangın merkezine hava gelişini engeller, ama bu husus yalnızca alevli yangınlarda önem arz eder.

  Suyun ısınması ile buharlaşması esasen yüzeyden, yani kondüksiyonla, konveksiyonla olduğundan suyun yüzeyi nedenli geniş ise, bu olgular o denli hızla gelişir. Bundan dolayı çok sayıda küçük damlacıkların söndürücü etkisi yoğun (bilgi yelpazesi.net) halde boşalan suyun etkisinden daha fazladır. Ayrıca yangın merkezinin küçük damlacıklarla ıslatılması esnasında etrafa sıçrayan su, yangının o bölgelere kolayca yayılmamasını sağlar.

  Suyun, diğer söndürme maddelerine göre avantajları ve dezavantajları vardır.

  Suyun Avantajları;

  1– Su, yangın söndürme maddelerinin en ucuz olanıdır.

  2- Su, zehirleyici olmayan, kimyasal olarak nötr bir maddedir.

  3- Su, ahşap, tekstil, kağıt vs. yangınlarında etkili bir söndürme maddesidir.

  4- Su, viskozitesi düşük olduğundan çok akıcıdır. Bu özelliği dolayısıyla büyük uzaklıklara kolaylıkla atılabilir.

  5- Su, genelde kentlerde, sanayi bölgelerinde yeterli miktarlarda bulunur .


  Suyun Dezavantajları;

  1) Su, 0 oC nin altında donma özelliğinden dolayı kış aylarında akarsulardan, göllerden temin edilmesi zorlaşır.

  2) Buz haline dönüşen suyun hacmi % 10 oranında artış gösterdiğinden içinde bulunduğu malzemeleri (Boruları, Hortumları) patlatabilir.

  3) Yeterli miktarda nem ile temas halindeki hububat yeşermeye, şişmeye, başlar hububat silolarına giren su, buzlanma durumundaki gibi hacmin artmasına siloların cidarlarının patlamasına neden olabilir.

  4) Selüloz, kağıt, tekstil ürünleri vs. çok miktarda su emebilir. Suyla söndürme sırasında artan ağırlıklar nedeniyle üzerinde bulundukları rafların, hatta döşemelerin çökmesine neden olabilir.

  5) Su nedeniyle bir çok madde özelliğini kısmen veya tamamen kaybeder.

  6) Suyun kalsiyum karbür ile birleşmesi sonucu asetilen açığa çıkar.

  7) Potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyumla suyun temasındaki kimyasal tepkimeler, yüksek sıcaklıklarda, hidrojen oluşmasına, dolayısıyla patlamalara neden olur. 1500 o C - 2000 o C üzerindeki sıcaklıklarda su parçalanır ( Sıvı haldeki metallerle birleşince ) , hidrojen ile oksijen açığa çıkar. Bu da patlayıcı gazların oluşmasını kolaylaştırır.

  8) Kapalı ortamda karlaşmış karbonun sulanması, karbonmonoksit ile hidrojen gazları ortaya çıkacağından dolayı çok tehlikelidir.

  9) İnşaat sektöründe ayrıca gübre olarak kullanılan sönmemiş kireç yanmaz malzeme olmasına rağmen, suyla birleşmesinde yüksek miktarda ısı çıkartır, sıcak 400 o C ye kadar yükselebilir, yakınında yer alabilen maddelerin alevlenmesine sebep olur.

  10) Su da erimeyen yanıcı sıvıların, örneğin yağların, solventlerin veya tuz banyolarının su ile söndürülmesi durumunda alevlenmiş, sıcaklığı yüksek değere ulaşmış sıvıların üzerine düşen su tanecikleri aniden buharlaşmakta hacimleri 2000 misli artmaktadır. Oluşan köpükler nedeni ile sıvının taşması, alevlenen yüzeyin artması, hatta alevli sıvıdan patlayan parçacıkların civara zarar vermesi olasıdır.

  11) Alevlenmiş gazların söndürülmesinde suyun faydası yoktur.

  12) İçinde mineraller bulunan içme suyu, azda olsa iletkendir. Dolayısı ile yüksek gerilim bulunan yerlerde, kısa mesafelerden, yoğun su ile müdahale edilmesi çok tehlikelidir.

  13) İçme suyu bazen içinde bulunabilecek fosfatlar veya asit karbonitten dolayı yeterince korunmamış boruların paslanmasına neden olabilir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Köpük Kullanarak Yangın Söndürme Yöntemi, Özellikleri, Kullanımı
 3. Yangın Söndürme Yöntemleri, Yangın Nasıl Söndürülür
 4. Yangın Söndürme Maddeleri, Malzemeleri, Çeşitleri, Özellikleri, Kullanımları
 5. Yangın Söndürme Maddeleri İle İlgili Açıklama, Kısa Bilgi
 6. Yangın Çeşitleri, Tipleri Ve Söndürme Yöntemleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş