Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Rejenerasyon nedir Canlılarda görülen , yaraların ve yıpranmış organların yenilenmesi olayı.erginleşmiş bireylerin normal yaşantılarında bazı doku ve hücrelerinin yenilenmesi ya da verilen kayıpların tekrar yerine

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Rejenerasyon nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Rejenerasyon nedir

  Canlılarda görülen, yaraların ve yıpranmış organların yenilenmesi olayı.erginleşmiş bireylerin normal yaşantılarında bazı doku ve hücrelerinin yenilenmesi ya da verilen kayıpların tekrar yerine konması.

  Fizyolojik yenilenme (Rejenerasyon); normal yaşantıda bazı vücut doku ve hücrelerinin sürekli olarak yaptığı yenilemedir. Örneğin, epitel tabakası ve kan hücrelerinde, eklem bacaklılarda üst derininin atılması, kuşlarda tüy, memelilerde kıl, geyiklerde boynuz değişimi, vs. Onarımsal yenilenme (Rejenerasyon); vejejatif çoğalma sırasında ya da yaralanmalarda vücudun eksik kısımlarının tamamlanmasıdır. Örneğin bazı eklem bacaklılar, balıklar, amfibiler de genellikle genç dönemlerde yitirilen üyeler yenilenebilir. Bunun en bilinen örneği, kertenkelelerin kuyruklarını yenilemesidir. Çoğu omurgasız hayvan, vücudunun tamamını yenileyebilir. Örneğin Halkalı solucanlar, ortadan bölündüklerinde arka kısım ön tarafı, ön kısımsa arka tarafını tamamlayabilir.

  Yenilenme yeteneği hayvanın yaşı, organizasyon derecesi geliştikçe azalır. Gelişmiş çok hücrelilerde yenilenme genellikle olmaz, dokuların bazılarında hiç görülmezken (beyin, retina), bazı dokularda görülür.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Rejenerasyon ile Üreyen Canlılar
 3. Rejenerasyon ile Üreme Nasıl Olur
 4. Rejenerasyon ile Üreme Nedir
 5. Rejenerasyon (Normale dönme toparlanma) nedir?
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş