Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

su döngüsüye ilgili yazılar , su döngüsü ile ilgili yazı , su döngüsü hakkında yazı SU DÖNGÜSÜ Yeryüzü suları , Güneş’in etkisiyle buharlaşarak yükselir ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 144      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Su Döngüsü İle İlgili Yazılar

  Sponsorlu Bağlantılar
  su döngüsüye ilgili yazılar,
  su döngüsü ile ilgili yazı,
  su döngüsü hakkında yazı


  SU DÖNGÜSÜ

  Yeryüzü suları, Güneş’in etkisiyle buharlaşarak yükselir ve bulutları oluşturur. Bulutlardaki su damlacıkları havanın sıcaklığına göre yağmur, kar ya da dolu olarak tekrar yeryüzüne iner. Suyun hâl değiştirerek yeryüzü ile atmosfer arasındaki bu dolanımına su döngüsü denir.

  Yeryüzünden buharlaşan su, yağışlarla geri döner. Bu sayede doğadaki su dengesi korunur. Toprağa sızan suların bir kısmı yer altı sularına karışır.Suyun buharlaşması ve yağışlarla geri dönmesi mevsimlere göre değişiklik gösterir. Yaz mevsimlerinde buharlaşma fazla olduğu için yüzey sularındaki su miktarı azalır.Bahar mevsiminde ise karların erimesi ve yağmurların çok yağmasıyla akarsular ve akarsuların döküldüğü deniz ve göllerin su seviyeleri yükselir.

  Su döngüsünün gerçekleşmesini sağlayan enerji Güneş’ten gelir. Su döngüsünün gerçekleşmesi için buharlaşmanın meydana gelmesi gerekir. Güneş, yeryüzündeki suyu buharlaştırarak su döngüsünün devamını sağlar.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Su Döngüsü nedir - Su Döngüsü hakkında bilgi, Su Döngüsü nasıl oluşur,su döngüsü ne demekt
 3. Anlamli sozler düşünmeyi sağlayan yazılar, manalı yazılar, duygusal yazılar, arşivi
 4. Avukatlar Günü İle İlgili Yazılar, Avukatlar Günü yazıları, Avukatlar Günü Hakkında Yazıla
 5. Bir anlık düştür hayat, dini yazılar, anlamlı güzel yazılar, duygusal yazılar, dini güzel
 6. 10 Kasım İle İlgili Yazılar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Su döngüsü nedir? Su nasıl oluşur?

  Su bazı doğal kuvvetler ve hava hareketleriyle atmosfer ile yeryüzündeki karalar ve sular arasında sistemli bir şekilde hareket etmektedir. Buna su döngüsü veya hidrolojik dolaşım denir.

  Güneş enerjisinin ısıtmasıyla çeşitli kaynaklardan atmosfere çıkan su buharı; yağmur kar dolu gibi yağış biçimleriyle yeniden yeryüzüne döner. Bu suyun bir miktarı yer altı sularına karışırken daha büyük bir kısmı göl ve deniz gibi kaynaklarda birikir. Su döngüsü de öteki tüm döngüler gibi süreklidir. Bitkiler de terleme ile su döngüsüne katılır.

  Yeryüzündeki bütün sular su döngüsüne katılmaktadır. Yani denizlerden buharlaşan su yağış olarak yeryüzüne dönmekte bir kısmı yüzeysel sularda birikip bir kısmı da yer altı sularına karışmaktadır. Yer altı sularının son toplanma yeri ise deniz ve okyanuslardır. Burada toplanan sular su döngüsüne devam eder(uzun su devri).Deniz ve okyanuslardan buharlaşan suyun karalara geçmeden tekrar yağmur kar dolu biçiminde deniz ve okyanuslara geçmesine kısa su devri denir. Buharlaşma ve terleme yoluyla yükselen su bulutlarda yoğunlaşır. Bunun sonunda da yağış oluşur. Yağış olarak geri dönen suyun bir kısmı yüzey sularında (göl ve denizlerde) depo edilir. Diğer kısmı yer altı sularına karışır. Toprağa giren su yer altı suyu olarak tekrar denizlere akar. Bu şekilde su döngüsü tamamlanmış olur. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. HÜLYA

  Bence çok güzel biyer bütün bigiler var.


 11. nisa

  Su döngüsü insan salığına önemli


 12. Misafir Üye

  Çok güzel bir yazı ama 2. bölüm saçma.Lütfen böyle yazılar yazmaya devam et YaReN. Çok işime yaradı. Kesin notum 100.


 13. Misafir Üye

  çok kısa ama güzel


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş