Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Beden Dili ve Yanılgılar 1. “Yalancı adam bakışından belli olur. ” Çoğumuza göre gözlerini kaçıran kişi yalan söylüyordur. Yıllardır yüz ifadeleri üzerinde çalışan Paul Ekman

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Beden Dili ve Yanılgılar

  Sponsorlu Bağlantılar
  Beden Dili ve Yanılgılar

  1. “Yalancı adam bakışından belli olur.” Çoğumuza göre gözlerini kaçıran kişi yalan söylüyordur. Yıllardır yüz ifadeleri üzerinde çalışan Paul Ekman böyle düşünmüyor: Gözleri kaçırmak kişinin o anda güçlü bir duygunun etkisi altında olduğunu gösterir ancak yalan söylediği anlamına gelmez. Beden dilinin ne anlama geldiğini anlayabilmek için yaşanan duyguyu doğru teşhis etmelidir. Dahası Ekman en inandırıcı bakışlara sahip kişilerin sosyopatlar dolandırıcılar ve müzmin yalancılar olduğunu söylüyor.

  2. “Biriyle yeni tanıştığınızda ne kadar göz teması kurarsanız o kadar etkili olur.” Bu inançla insanlar iş görüşmelerinde gözlerini görüşmecinin gözünden ayırmazlar. Oysa birkaç saniyeyi geçen göz teması insanları huzursuz eder bu bakışların altında başka anlamlar aranmasına neden olur. Örneğin araştırmalar ısrarlı göz temasının karşı cinsin dikkatini çekmeye yönelik olduğunu göstermiştir.

  3. “Ellerini arkada kavuşturmak güç ifadesidir.” Batı kaynaklı hitabet eğitmenleri yıllarca insanlara ellerini arkada kavuşturmalarını öğütlediler. Bu jeste “Prens Charles” duruşu da denir sanki İngiliz tahtının varisi güçlü bir beden diline iyi bir örnekmiş gibi. Araştırmalar ise insanların bu jesti güvenilir bulmadığını gösteriyor: Ellerini göremediğimiz insanlardan kuşkulanıyoruz.

  4. “Yüksek mevkideki kişiler diğerlerine dokunarak üstünlüklerini ifade ederler.” Çoğunlukla da iktidar sahibi erkeklerin diğerlerinin omzuna koluna dokunarak güçlerini ifade ettiklerine dair bir inanış vardır. Bu doğru olsa bile araştırmalar kadınların ve alt sınıftan insanların birbirlerine daha fazla dokunduklarını göstermektedir.

  5. “İnsanlar mutlu oldukları zaman gülümser. Mutluluk gülümseme nedenlerinden biridir ancak Ekman’a göre o kadar çok gülümseme çeşidi var ki; “içten” gülümsemeden tutun da “nezaketen” gülümsemeye “alaycı” gülümsemeden “suçlu” gülümsemeye “korkudan” gülümsemeden “muzaffer” gülümsemeye kadar. Nedeni ne olursa olsun gülümsemenin insanlar üzerinde güçlü bir etkisi var. Araştırmalara göre yargıçlar sanık suçluysa gülümsesin gülümsemesin mahkumiyet kararı veriyorlar ancak gülümseyen sanıklar daha az ceza alıyor.

  6. “Kızan adam sesini yükseltir. ” Tekrar edelim beden dili duyguları ele verir ancak hangi belirtinin hangi duyguyla eşleştiğini söylemek zordur. Öfke sinirlilik korku heyecan panik hepsi ses tellerinin gerilmesine ve sesin yükselmesine neden olur. Sözsüz iletişim öğesinin hangi duyguya işaret ettiğine karar verebilmek için iletişim içindeki kişiyi ve iletişim ortamını anlamak gerekir.

  7. “Hızlı konuşan satıcıya güvenme.” Ağzı kalabalık kişilere güvenmeyiz. Oysa Ekman ağır konuşanlardan özellikle uzun bir duraksamayla söze başlayanlardan kuşkulanın diyor. Konuşma arasındaki uzun kısa ve sık duraklamaların güvenilir olmadığını da söylüyor. “Aaa...” “mmm...” “ıııı...” ifadeleri “ben...” ”şey..” sözcükleri üzerinde durulmasını öğütlüyor. Böyle durumlarda kişi “yalancı” ya yalan söylemek zorunda kalacağını öngörmemiştir ya hazırlıklı olsa bile beklemediği bir soruyla karşılaşmıştır yahut da gerginlikten dili dolaşmıştır.

  Sözsüz iletişim araştırmaları insanların duygularını gizlemekte pek de usta olmadıklarını gösteriyor. Araştırmaların gösterdiği bir başka gerçek de insanların duyguların anlamını yorumlamakta sandıkları kadar usta olmadıkları. Beden dili yorumları birçok durumda yanlış izlenim yaratabilir. Kişiyi ne kadar iyi tanırsak o andaki durumunu ne kadar iyi anlayabilirsek ortamı ve diğer kişileri ne kadar dikkate alırsak kısaca ilişkiyi ne kadar doğru yorumlarsak beden dilini o kadar isabetli çözebiliriz

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Farklı Kültürdeki Beden Dili Özellikleri Nelerdir
 3. Beden Dili Yalancıyı Ele Veriyor Beden Dili Yalancıyı Ele Veriyor Hakkında Bilgi
 4. Beden Dili Psikolojiye Nasıl Yansır ?
 5. Hz. Peygamberin Beden Dili - Mustafa Karataş
 6. Beden Dili, Bütün İsanların Üzerinde
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş