Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ailede Göç ve Travmalar ailede gçö nedenleri - göç olayının aileye travmatik etkileri - ailede iç göç - ailede dış göç Ailenin yaşayabileceği en travmatik

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ailede Göç ve Travmalari - Göç olayının aileye travmatik etkileri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ailede Göç ve Travmalar
  ailede gçö nedenleri - göç olayının aileye travmatik etkileri - ailede iç göç - ailede dış göç

  Ailenin yaşayabileceği en travmatik deneyimler arasındadır. Göç, ekonomik, toplumsal ya da siyasal nedenlerle bireylerin ya da toplulukların bir ülkeden başka bir ülkeye (dışgöç), bir bölgeden başka bir bölgeye ya da bir yerleşim yerinden başka bir yerleşim yerine (iç göç) gitmeleri olarak tanımlanabilir.

  Gerontoloji: Yaşlanmanın her yönüne (sağlık, sosyolojik, ekonomik, davranışsal, çevresel gibi) yönelik bilimsel bir yaklaşım. (Hücre düzeyinde yaşlanma nedenlerinin incelenmesi, gerontolojinin ana konusudur.)

  Anksiyöz: Kişinin ne kaçabildiği, ne de anlayabildiği: etkisinde kaldığı, aşırı kaygılı yaşam. (Heyecan, kızgınlık, korku ya da herhangi birşey.)

  Göç: Ülkemiz insanları değişik zaman dilimlerinde daha çok ekonomik nedenlerle, iç (içe ve kentlere): dış (komşu ya da Avrupa ülkelere) göç etmiş ve etmektedir. Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine göre, aynı il içinde (köy-ilçe-il) göç oranı 1975- 1980 yılları arasında %9.34 iken 1995-2000 yılları arasında %11.02′ye yükselmiştir. İller arasında göç oranı ise aynı yıllar içinde sırasıyla %7.03 ve %7.88′dir.

  Depresif Bozukluklar (Depresyon): Can sıkıntısı, bunalmışlık duygusu huzursuzluk. Kişiyi her açıdan etkisi altına alan günlük yaşam akışındaki iniş çıkışlardan farklı, ciddi bir sağlık sorunu. Çeşitli biyolojik ve duygusal etkenlerin depresif bozukluk gelişimine neden olduğu sanılmamaktadır.

  Anksiyete Bozukluklar: Kaygı ya da bunaltı. Bunlara çarpıntı soluk darlığı, terleme, titreme gibi bedensel belirtiler de bunlara eşlik edebilir.

  Somatik Bozukluklar: Ruhsal etkenlerin ortaya çıkardığı ya da şiddetlendirdiği hastalıklar.

  Yeryüzünde her yıl milyonlarca insan ekonomik, toplumsal, güvenlik, sağlık, doğal afetler ya da daha iyi yaşam koşullarına ulaşmak gibi nedenlerden göç etmek zorunda kalmaktadır. Göç, gerçekte, bireylerin köklerinden ayrılması olup, bireylere ve ailelere ağır travmalar yaşatan bir olaydır.

  Aile bireyleri için bir yere bağlı olmak, yeterli yiyecek, su ve sağlam barınak gibi biyolojik gereksinimleri sağlamak için zorunluluktur. Göç, bireyleri köklerinden ayırmış olduğu için, bireyde gelecekteki yönünü belirleyememek, geçmişe özlem ve yabancılaşma, bir yere ilişkin olamama duygusunu oluşturur.

  Göç sonrası yeni bir sosyokültürel çevreye uyum, bireylerde duygusal ve bedensel birçok tepkiye yol açar. Göç yaşayan ailelerde ve bireylerinde birçok psikiyatrik sorun ortaya çıktığı, özellikle depresif bozukluklar, anksiyete bozuklukları, somatik bozukluklar ve uyum bozukluklarının sık görüldüğü saptanmıştır. Göçün kişilerin kendi istekleri dışındaki nedenlerden gerçekleşmesinin psikolojik sorunları arttırdığı bilinir. Göç öncesi oturma yeri ile yeni yerin toplumsal ve kültürel farklılığın belirgin olması, psikolojik sorunların artmasına neden olur.

  Göçün sonuçlarından en çok etkilenen grup çocuklar ve gençlerdir. Özellikle riskli bir gelişim evresi olan çocukluk ve ergenlik döneminde, çevresel etkenlerin istikrarlı olması çok önemlidir ve bunun bozulması da çok tehlikelidir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İslam Dininin Aileye Verdiği Önem Kısaca
 3. Türkiyede Sel Olayının En Fazla Görüldüğü Bölge Hangisidir,Ülkemizde Sel Olayının En Fazla
 4. İslam Dininin Aileye Verdiği Önem
 5. Hava Olayı Nedir hava olayının insan hayatındaki etkileri
 6. Alkolün Aileye Verdiği Zararlar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş