Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kişisel Gelişme Nedir Kişisel Gelişme Hakkında Bilgi Gelişim psikologları gelişme sürecini döllenme ile başlayıp yaşam boy devam eden değişme ve hareket örüntüsü anlamında kullanılır.her gelişme

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kişisel Gelişme Nedir Kişisel Gelişme Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kişisel Gelişme Nedir

  Kişisel Gelişme Hakkında Bilgi

  Gelişim psikologları gelişme sürecini döllenme ile başlayıp yaşam boy devam eden değişme ve hareket örüntüsü anlamında kullanılır.her gelişme bir değişmeyi beraberinde getirirken, her değişme mutlaka bir gelişmeye işaret etmeyebilir.örneğin, değişme döllenmeden yetişkinliğe kadar olan sürede devamlı bir büyüme ve gelişme örüntüsü içinde ilerlerken , orta yaş ve yaşlılıkta inişe geçme ve gerileme ile devam eder, giderek bozulmaya dönüşür ve ölümle sonuçlanır.

  Gelişmeye bağlı değişimler belirli bir düzen ve örüntü içinde meydana gelir.böylece her yeteneğin gelişmeye başladığı yaş normları oluşturulur. Değişik yaş dönemlerine ilişkin davranış beklentileri sözü edilen yaş normlarına göre belirlenir.

  Gelişmede düzenlilik söz konusudur. Ancak her bireyin gelişim örüntüsü aynı hızda olmayabilir. Örneğin okumayı öğrenen bir çocuk yaşıtlarından daha önce veya daha sonra öğrenebilir. Günümüzde bu durum eksiklik olarak görülmemektedir.gelişim örüntüsünün kültürden kültüre, aileden aileye ve aynı ailedeki kişiler tarafından farklı olduğu gözlemlenmiştir. Normlara göre değerlendirme yapılırken bireysel farklılıklara önem verilmelidir.insan gelişimi titizlikle incelenmelidir.

  Bu konudaki amaç yaşam boyu devam eden değişimini anlamaktır.

  Tarihsel gelişim için gelişim psikolojinin amaçlarında önemli değişiklikler olmuştur. Yirminci yüzyılın başlarında psikologlar yaşa bağlı olarak bireylerde görülen değişiklikleri betimlemişler ve izlenen tipik davranışların yanı sıra bireysel ayrılıkların üzerinde de durmuşlardır.

  Yirminci yüzyılın ikinci yarısında ise toplumsal baskılar nedeniyle bilim adamları davranış değişikliklerinin nedenlerinin nasıl ve niçin sorularıyla açıklamaya yönelmişlerdir. Günümüzde gelişim psikologlarının cevap aradığı bazı sorular; çocuğun sosyal sınıfı, zihinsel performansını etkiler mi? Özel eğitim alıştırma yada çevresel uyarıcılar, başarıyı ne derecede etkileyebilir?gibi.

  Gelişim psikolojisinde örülen değişiklik, araştırmalara da yansımaktadır.davranış gelişimini açıklayan araştırma bulguları, ileriye yönelik yordamlarda bulunma olanağı da sağlar. Örnek olarak,alt ekonomik düzeyde yetişmiş bir çocukla üst ekonomik düzeyde yetişmiş iki çocuk arasında zeka düzeyinde,okul başarılarında ve aile ilişkilerinde farklılık görülmüştür.Özel eğitim gerektiren durumlarda erken önlem alınıp, bunlara yaklaşım yollar belirlenir.

  Gelişim psikologları insanı dört temel alanda inceler. Bunlar fiziksel, bilişsel, sosyal ve ekonomik gelişimdir.ancak bu oldukça yapay bir ayrımdır. Gelişim alanları birbirinden bağımsız olarak işlev görmezler. Bir alandaki değişim hem diğer alanı etkiler hem de etkilenir. Dolayısıyla aralarında sürekli bir etkileşim söz konusudur.bu nedenle insan gelişimi bütünlüğü içinde ele alınması gereken bir süreçtir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. sağlıklı büyüme ve gelişme ile kişisel bakım spor dengeli ve düzenli beslenme arasındaki i
 3. sağlıklı büyüme ve gelişme ile kişisel bakım
 4. sağlıklı büyüme ve gelişme ile kişisel bakım ve dengeli düzenli beslenme arasındaki ilişki
 5. Kişisel Gelişim ve Biz Nedir Kişisel Gelişim ve Biz Hakkında Bilgi
 6. Kişisel Gelişim Ne Demektir Nedir Kişisel Gelişim Ne Demektir Hakkında Bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş