Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan Bayram ı Sevinci Ramazan bayram ı ne demektir? Oruç ayı ve on bir ayın sultanı olan ramazan ayının sonunda üç gün bayram yapılır. Buna
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 9      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ramazan ayının sonundaki sevinçli gün

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ramazan Bayramı Sevinci

  Ramazan bayramı ne demektir?

  Oruç ayı ve on bir ayın sultanı olan ramazan ayının sonunda üç gün bayram yapılır. Buna Ramazan Bayramı denir.

  Müslümanlar ramazan ayının sonunda niçin bayram yaparlar?

  Müslümanlar ramazan ayını; Allah'ın emirlerine uyarak ibadet, güzel ahlak ve hayırlı işler yaparak geçirirler. Bu bir ayı oruçla ve ibadetle geçirmenin ve Allah'ın rahmetine nail olmanın ümit ve sevinci üç gün bayram yaparak yaşarlar.

  Bayramların bizim için önemi nedir?

  Bayramlar, toplumların yaşamında anlamlı günlerdir. Bu nedenle bu günler sevinç ve neşe içinde kutlanır. Bayram hazırlıkları bir hafta öncesinden başlar. Her tarafı tatlı heyecan sarar. Alış verişler yapılır. Yeni elbiseler alınır. Bayramda ikram edilmek üzere baklava ve börekler yapılır. Evler temizlenerek bayram hazırlıkları tamamlanır.

  Bayramın birinci günü, sabahleyin erkenden kalkılır. Abdest alınıp temiz elbiseler giyilerek camiye gidilir. Camide cemaatle bayram namazı kılınır. Bayram namazı kılındıktan sonra genellikle barış, sevgi ve güncel konuları içeren "Hutbe" dinlenir. Daha sonra toplu halde dua edilir. Camide veya cami çıkışında Müslümanlar birbirlerinin bayramını tebrik ederler.
  Erkekler camiden dönünce, aile bireyleri arasında bayramlaşma yapılır. Küçükler büyüklerin ellerinden öperek, hayır dualarını alırlar. Büyükler de küçüklere değişik hediyeler vererek, onları sevindirirler.

  Bayram süresince en yakın komşulardan başlamak üzere,, dost, akraba ziyareti yapılır. Dargınlar barıştırılır, yoksullar, kimsesizler gözetilir. Hastalar ziyaret edilir. Uzakta bulunan akraba ve dostların bayramları çeşitli iletişim araçlarıyla kutlanır
  Ayrıca vefat etmiş olan yakınların kabirleri ziyaret edilir. Burada onlar için Kur'an okunur ve dua edilir. (Anlatım: Osman Ay)


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ramazan ayının kavramları
 3. Ramazan ayının kazandırdıkları
 4. Ramazan ayının anlamı
 5. Ramazan Ayını Önemli Kılan Nedenler,Ramazanın Hayatımıza Etkisi, Ramazan Ayının Özellikler
 6. Ramazan Ayının Başlangıcı , Ramazan-ı Şerifiniz Mübarek Olsun
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş