Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan Kelimesi Anlamı Nereden Gelir? Ramazan kelimesi Sanskritçe'nin Brahmi dalından Arapça'ya geçmiş bir sözcüktür. Rama-Dharma. Arapça olmadığı halde , Arapça kökle yazılırsa (RMDh رمض) kökünden

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ramazan Kelimesi Anlamı Nereden Gelir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ramazan Kelimesi Anlamı Nereden Gelir?
  Ramazan kelimesi Sanskritçe'nin Brahmi dalından Arapça'ya geçmiş bir sözcüktür. Rama-Dharma. Arapça olmadığı halde, Arapça kökle yazılırsa (RMDh رمض) kökünden "ramadan رمضان) diye yazılır. Halen kelime içindeki (z) harfinin keskin (z) ile söylenen hali Arapça köke göre; yanmak anlamıyla geçerli kullanıma sahiptir. İslam inancına göre oruç tutulan ve Kuran'ın indiği ay olan ramazan ise bu yanmak kelimesine bağlı olarak, orucun tüm günahları yakıp mahvettiği anlamı uydurulmuştur.

  Oysa Ramazan ayı, bu adını ta İbrahim SS zamanında almıştır. O sırada Ay yılı ile Güneş yılı, ikisi de 360 gün idi. Daha sonra Yer'in Güneş çevresindeki yörüngesi eliptikleştikçe Ay yılı 354 güne geriledi, Güneş yılı da 366 güne çıktı. Şimdi ise Ay yılı 354,36705... gün, Güneş yılı ise 365,2422... gündür.

  Bütün Ay takvimi ayları (Arapça, Şühur-i kameriyye. İngilizce, lunar months) gibi Ramazan ayı da, "yeniay" ile başlar. Yeniayın hesabı çok kolaydır; Ay yılı ayı (kameri ay, lunar month) 29,53... gündür. Dolunay, kabaca ayın ortasına denk düşer, dolunay saati üzerine 14 tam gün eklendiğinde, 15. gün muhakkak bir sonraki ayın ilk günüdür. Bunu okuma-yazması olmayan bile hesaplayabilir. Hac Suresi, 78 ayeti gereği " Allah size dinde zorluktan bir şey bile kılmadı".

  Örnek olarak, 2009 yılı için Türkiye'de Ramazan ayı 20 Agustos'da öğleyin başlar, Bakara Suresi, 187 ayeti gereği oruç, gündoğumundan önceki alacakaranlık (tan ağarması, şafak sökmesi, şafak sökmesi) ile gecenin başlaması anı arası (günbatımından sonraki alacakaranlık başlangıcı, tan kararması) tutulacağından, 21 Agustosgünü oruç tutulmaya başlanır. Şevval ayı,20 Eylül günü alacakaranlık ile gündoğumu arasında başladığından, 20 Eylül günü Ramazan bayramıdır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bayramda borç ödeyene ramazan kısa gelir - Atasözü anlamı nedir
 3. Bursa il ismi nereden geliyor, bursanın ismi nereden gelir,bursanın adı nerden gelir,bursa
 4. Aydın ismi nerden gelir,aydının ismi nereden gelmiştir,aydın ismini nereden almıştır
 5. Ankara'nın anlamı nedir,Ankara ismi nereden gelmiştir, Ankaranın Adı Nereden Geliyor
 6. Cam Kelimesi Nereden Gelmektedir?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş