Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ben Nedir? Neden çıkar? Sakın 'Ben' deyip geçmeyin! Ben nedir? Benler , derinin rengini veren melanin maddesini yapan hücrelerden oluşurlar. Benlerin sayıları kalıtsal olarak belirlenir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ben Nedir? Neden çıkar?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ben Nedir? Neden çıkar?
  Sakın 'Ben' deyip geçmeyin!
  Ben nedir?

  Benler, derinin rengini veren melanin maddesini yapan hücrelerden oluşurlar. Benlerin sayıları kalıtsal olarak belirlenir, çocuklukta çıkmaya başlar ve ergenlik döneminde renkleri koyulaşıp çapları büyür. Benlerin bir kısmı doğumsal olabilir. Ancak sonradan ortaya çıkanlarda özellikle genetik yapıya ek olarak ultraviyolenin, yani güneşin etkisi çok büyük.

  Güneşin benlere etkisi var mı?

  Benlerin güneşi gördükçe hem sayıları artıyor hem de yapıları bozulup dejenere olabiliyor. Özellikle ani ve yüksek dozdaki güneş çok önemli. Yani yanık yapacak boyutta, kızarma, soyulma vs. gibi durumlar, deri kanserine dönüşme riski oluşturur.

  Görünüşlerinden tehlikeli olup olmadıkları anlaşılabilir mi?

  Belli bir ölçüde anlamak mümkün. Bir kişide çok sayıda ben bulunması, ailesinde özellikle deri kanseri bulunması, açık ten rengi ne sahip olması özellikle risk altında olduğunu gösterir. Bir bende değişiklik olması da çok önemli. Benlerin birden bire ortaya çıkması, hızla büyümesi, farklı renk tonları içermesi, sınırlarının düzensizleşmesi, kaşınması ve kanaması durumunda mutlaka bir dermatolog tarafından muayene edilmesi gerekir. Bunun için benleri analiz edip düzenli olarak takip etmek gereklidir. Risk faktörleri bulunan kişilerin her yıl düzenli olarak bir hekim tarafından takip edilmesi gerekir.

  Benlerin takipleri nasıl yapılıyor?

  Uzun yıllardan beri benlerdeki değişimler dermatoskop yardımıyla takip ediliyordu. Ancak son yıllarda kullanılan dijital dermatoskoplar bu olayı daha da kolaylaştırdı. Dermatoskop yardımıyla pigmentli lezyonlar 30 kat büyütülür ve bilgisayar bu benleri bazı kriterler ve matematiksel analizlerle değerlendirir, ben haritalaması yapılır. Dijital dermatoskop bilgisayar ortamında ben haritalamalarının saklanmasına yardım eder. Böylece yeni çıkan benler ve benlerdeki değişiklikler periyodik olarak takip edilir. Periyodik takipler sonucunda riskli değişiklikler erken dönemde tespit edilebilir.

  Hastanın benlerinin görüntüsünü tekrar aldığımızda da benler üzerinde herhangi bir değişim olup olmadığını görebiliriz. Dijital dermatoskop çocuk, yaşlı gebe, her yaş grubunda ve herkeste hiçbir zarar vermeden rahatlıkla kullanılabilen bir cihazdır.

  Kimler risk altında?

  Kolayca güneşte yanan açık tenli kişiler özellikle deri kanseri için yüksek risk altındadır.

  Fazlaca deri lekeleri ve benleri olanlar.

  Ailede deri kanseri görülmüş olanlar veya güneşte derisi su toplayanlar.

  Aşırı güneşlenme ve açık havada fazla kalmak.

  Peki, kanser riskini ortadan kaldırmak için ne yapmalıyız?

  Yılda bir gibi belli aralıklarla doktor kontrolüne gidilmeli. Özellikle çok sayıda beni olanlar için geçerli bu. Bunun yanında güneşten korunmak çok önemli. Güneş dışında bir de benleri çarpma, vurma, sürtme, koparma gibi tahrişlerden ve zedelemelerden korumak gerekir.

  Ben aldırmanın tehlikesi var mı?

  Genelde benler çıkarılınca kanser olunduğuna inanılır ama benin tamamının vücuttan atılmasıyla hiçbir şey olmaz. Benden ve onun tehlikesinden kurtulmanın en sağlıklı yolu budur. Ama ben, vücut üzerinde dururken kesilir, koparılır ya da takılıp düşme gibi nedenlerden koparsa, bu tehlikelidir.

  Ben aldırmak basit bir işlem mi?

  Evet. Benin çevresine iğneyle lokal anestezi yapılır. İşlem yarım saat kadar sürer.  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Vücutta neden sivilce çıkar
 3. Vücutta neden ben çıkar
 4. Yangın neden çıkar
 5. Arpacık Neden Çıkar Bulaşıcı mıdır?
 6. Uçuk neden çıkar?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş