Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Hastalıktan Korunma Yolları Bulaşıcı hastalıklardan korunmada sağlam kişiye yönelik önlemler; bağışıklama , ilaçla koruma , erken tanı , beslen me , aile planlaması , kişisel

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hastalıktan Korunma Yolları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hastalıktan Korunma Yolları


  Bulaşıcı hastalıklardan korunmada sağlam kişiye yönelik önlemler; bağışıklama, ilaçla koruma, erken tanı, beslen me, aile planlaması, kişisel temizlik ve sağlık eğitimidir. Hastalık, kişilere özgü olduğu için korunma da kişilere yönelik ola rak yapılmalıdır. Bu amaçla kişisel düzeyde yapılması gereken çalışmaları ayrı ayrı inceleyelim:

  Sağlık eğitimi: Bulaşıcı hastalıkların yaygınlaşmasının, enfeksiyonzincirindeki üç öğeyle sağlandığı insanlara anla tılmalıdır. Enfeksiyon zincirinin halkalarından birinin koparılmasıyla bulaşıcı hastalıkların önlenebileceği bilinci yerleştirilme lidir. Özellikle doğal afetlerde bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmaması için gereken önlemlere her zamankinden fazla özeıı gösterilmesi gerektiği vurgulanmalıdır. Temiz bir çevre ve sağlıklı insanla sağlıklı bir toplum yaratılabileceği gazete, radyo, televizyon vb. araçlarla insanlara benimsetilmelidir. Bu yolla yapılacak sağlık eğitimi, sağlık alışkanlıkları olan toplum yetiş tirebilmek için doğruların benimsetilmesi ve uygulatılmasını sağlar.

  Kişisel temizlik: Hastalık etkenlerinin kirli ortamlarda daha fazla bulunduğunu ve kolay ürediğini biliyorsunuz. Bu ne denle hastalık etkenlerinin.vücuda giriş yolları olan deri, ağız, burun, üreme ve boşaltım organlarının dışarıya açılan kısım ları olabildiğince temiz: tutulmalıdır. Temizlikle hastalık etkenlerinin enfeksiyon yapması önlenebilir, göylepe de~vQçudun, hastalık etkenlerini yenmek için olan enerjisi sağlıklı gelişmesi için harcanır.

  Bağışıklama: Vücudun, hastalıklara karşı savunma gücünün artmasıyla direnç kazanmasına bağışıklık, bağışıklı ğın oluşmasına da bağışıklama denir. Bağışıklık, doğumla birlikte gelen doğal bağışıklık ya da sonradan oluşan kazanıl mış bağışıklık şeklinde olabilir. Doğal bağışıklık, insanda genetik olarşk bulunabilir ya da anneden fetüse geçen antikorlar la olur. Kazanılmış bağışıklık ise insanlar sağlıklıyken bazı hastalıkların aşıları yapılarak kazanılır. Örneğin insanlarda sığır vebasına karşı doğal bağışıklık vardır. Çocuk felci, kolera vb. hastalıklara karşı ise aşıyla bağışıklık kazanılır. >

  Yapay bağışıklık da denilen sonradan kazanılan bağışıklık, aktif ve pasif bağışıklık olmak üzere iki çeşittir. Aktif ba ğışıklık, hastalığı geçirerek ya da en sağlıklı yol olan aşıyla olur. Pasif bağışıklığın oluşması ise serumla ve gamaglobülin-lerle sağlanır. Örneğin sağlıklı çocuğa kolera aşısı yapılarak aktif bağışıklık, kolera hastalığına yakalanmış insana ise bu hastalığın antikorlarını bulunduran serum verilerek pasif bağışıklık kazandırılır.

  Doğal afetlerde, bağışıklama çalışmalarına özel bir önem verilmelidir. Çünkü, bozulan çevre koşulları nedeniyle has talıkların yayılma eğilimi yüksektir.

  İlaçla koruma: Bazı hastalıkların yaygın olduğu zamanlar ve yerler vardır. Böyle zamanlarda ya da hastalığın bulun duğu yerlere gidileceği zaman o hastalığın ilacı önceden alınır ve aşı uygulanır. Örneğin sıtmanın yaygın olduğu bölgelere gidecek kişilere, koruyucu ilaç verilmektedir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Çığ Nedir Korunma Yolları
 3. Doğal Afetlerden Korunma Yolları Nelerdir? - Doğal Afetlerden Korunma Yolları
 4. İsraftan Korunma Yolları
 5. Alkolden Korunma Yolları
 6. Yıldırımdan Korunma Yolları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş