Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

İshal Hastalığı ve Tedavisi ishal nasıl geçer- ishal nedenleri - ishal tedavisi - ishale ne iyi gelir - ishali ne keser İshal: İshal , sık
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İshal Hastalığı ve Tedavisi

  Sponsorlu Bağlantılar
  İshal Hastalığı ve Tedavisi

  ishal nasıl geçer- ishal nedenleri - ishal tedavisi - ishale ne iyi gelir - ishali ne keser


  İshal: İshal, sık sık tuvalete gitmek zorunda kalmak ve normal katılıktaki dışkının sulu veya yumuşak; sümüklü, kanlı veya yağlı bir şekil alması durumudur.

  İshal Belirtileri: Sık sık idrara çıkma, dışkının sulu olması ve kusma gibi belirtilerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bazen ağrı yapabilir. Bulantı ve kusma da görülebilir. İshal, vücudun ciddi miktarda su ve mineral kaybetmesine neden olur. İshal, Özellikle yaz aylarında artış gösterir. Çocuklarda ishal daha tehlikelidir. Çocuk ölümlerinin en önemli sebeplerinden biridir. En sık 0-5 yaşları arasındaki çocuklarda görülür.

  İshal Nedenleri: Bakteri, virüs ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlar, ishalin başlıca nedenleridir. Antibiyotik kullanımı da ishale neden olan etkenler arasındadır. İshalin nedenleri arasında; yiyeceklerin bozuk olması veya yiyecek çeşitlerinin değişikliği, üşütme, isteri, bağırsak hastalıkları, kolera, dizanteri, tifo, nefrit, kalp, karaciğer veya akciğer hastalıkları sayılabilir.Alkol tüketimi vücudun su emme yeteneğini azaltır. Bu nedenle ishale de neden olabilmektedir.

  İshal Tedavisi: İshal tedavisinde dikkat edilecek en önemli konu vücudun kaybettiği sıvının tekrar vücuda geri kazandırılmasıdır. Bu nedenle, ishal olan kişiye normalden daha fazla su verilmelidir.

  İshal bebeklerde ve çocuklarda ciddi oranda su kaybına yol açtığı için bebeklerin sık sık emzirilmesi, çocukların da daha fazla su içirilmesi gerekir. Ayrıca, kaybedilen sıvı ve minerallerin yerine konması amacıyla, ana çocuk sağlığı merkezlerinden ücretsiz alabileceğiniz tuz-şeker çözeltisini (ORS) evinizde bir litre suda eriterek bebeğinize içirin. Bu çözelti, normal sudan daha iyi emildiğinden vücudun sıvı ve mineral kaybını telafi etmesi daha etkili olmaktadır.

  İshal olan bebeklerde anne sütü, pek çok hastalığa karşı olduğu gibi ishale karşı da çok önemli bir koruyucudur. Bundan dolayı bebeğin anne sütü ile beslenmesi ihmal edilmemelidir. Bebeğe ilk 6 ay sadece Anne sütü verilmelidir. 6. aydan itibaren de anne sütünün yanında ek besinlere başlanmalıdır ve Anne Sütüne 2 yaşına kadar devam edilmelidir. Doktora danışmadan bebeğinize ishal kesici ilaç vermeyin. Çocuklarınıza her zaman verdiğinizden daha çok su verin ve onları kesinlikle aç bırakmayın. Pirinç, patates, ekmek, yağsız et, yoğurt, sebze-meyveleri, muz, elma ve havuç suyunu tercih edin. Yağlı besinlerden, çay, kola gibi çok şeker içeren içeceklerden kaçının.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bebeklerde İshal Nasıl Geçer, Tedavisi
 3. İshal Olan Hastalara Neden Su-Şeker-Tuz Karışımı Tedavisi Uygulanır
 4. Takıntı hastalığının sebepleri obsesyon belirtileri takıntı hastalığı tedavisi - takınt
 5. Crohn Hastalığının Cerrahi Tedavisi crohn hastalığı nasıl tedavi edilir - corhn hastalığı
 6. Hepatit B Hastalığı ve Tedavisi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş