Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

AİDS Testi , Nasıl Yapılır , Özellikleri , Uygulanışı Halk arasında AİDS Testi olarak bilinen test; Tıbbı Terimlerde Anti-HİV Testi olarak geçer HİV vücuda girdiğinden

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  AİDS Testi, Nasıl Yapılır, Özellikleri, Uygulanışı

  Sponsorlu Bağlantılar
  AİDS Testi, Nasıl Yapılır, Özellikleri, Uygulanışı

  Halk arasında AİDS Testi olarak bilinen test; Tıbbı Terimlerde Anti-HİV Testi olarak geçer


  HİV vücuda girdiğinden itibaren, vücutta bununla savaşmak için özel antikorlar oluşur. Kandaki bu antikorların ELISA yöntemiyle saptanmasına Anti-HİV testi denir.Anti-HİV antikorların ELISA yöntemiyle ölçülebilecek düzeye ulaşması için 3 aylık bir süreye (pencere dönemi) ihtiyaç vardır. Bu nedenle test, bulaşma olduktan 3 ay sonra yapılmalıdır. Anti-HİV testinin pozitif olması kanda HİV virusunun olduğunu gösterir. Ancak anti-HİV testinin yalancı pozitif çıkma ihtimali de vardır. Bu nedenle, kişinin HİV pozitif (seropozitif) olduğunu söyleyebilmesi için, Westernblood testi denen doğrulama testinin de yapılıp sonucunun pozitif olması gerekmektedir. Anti-HİV testi, üniversite hastanelerinin mikrobiyoloji laboratuarlarında, sigorta ve devlet hastanelerinin laboratuarlarında ve özel laboratuarlarda yaptırabilir.

  Test Yaptırmak Ve Bu Testler Hakkında Bilgi

  Testi yaptıracağınız merkezin gizlilik tedbirlerini anlamak ve öğrenmek çok önemli bir konudur. Bu nedenle sonuçların gizliliği konusunda danışmanınızdan bilgi alın. Birçok danışma ve test merkezi aşağıdaki kurallardan birini uygular.

  Gizli Test:

  Bu testlerde, testi yaptırdığınız merkez, adınızı ve test sonuçlarınızı kaydeder ve sonuçları diğer personelin ulaşamayacağı bir yerde saklar. Eğer gizli bir test yaptırmış iseniz sonuçların özel doktorunuza gönderilmesini sağlamak için bir form imzalayabilirsiniz.

  Anonim Test:

  Bu tür testlerde kimse sizden adınızı veya başka bir bilgiyi istemez. Yalnızsınızdır ve test sonuçlarınızı sizden başka hiçbir kimse görmez. Bu tür testler her ülkede yapılmamaktadır.

  Bilgi Almak Ve Test Yaptırmak İçin Nereye Gideceğinize Karar Verin:

  Yaşadığınız yere göre seçebileceğiniz farklı test ve danışma merkezleri olacaktır. Bunlar, devlet tarafından yönetilen test merkezleri, sağlık klinikleri, dispanserler, üniversite hastaneleri, araştırma merkezleri ve özel hastaneler olabilir. Seçiminizi yaparken aşağıdaki faktörleri dikkate alın.

  Eğer daha önce başka bir hastalık nedeniyle gittiğiniz ve kendinizi rahat hissettiğiniz bir sağlık merkezi var ise onu tercih edebilirsiniz.

  Gideceğiniz hastanenin veya merkezin gelişmiş olmasına dikkat edin. Çünkü eğer HİV+ iseniz veya ilgili bir hastalığınız var ise hastalığın yayılmasını önlemek için önlem alabilecek bir merkezin olması sizin için daha iyi olacaktır.

  Gideceğiniz merkezin özel bölümleri olmasına dikkat edin. Mesela uyuşturucu kullanıyor iseniz, uyuşturucu tedavisi uygulayan bir merkez seçin.

  Testten Önce Bilgi Almak:

  Herhangi bir danışma merkezine gittiğinizde, doktor ya da danışman kişi ile görüşmeden önce bir takım materyalleri okumanız doğru olur. Danışmanınız size neden test yaptırmak istediğinizi sorabilir. Bu bilgiler, doktorunuzun test yaptırıp yaptırmayacağınıza dair karar vermesi için yardımcı olacaktır. Eğer doktorunuzun yada danışmanınızın kararı olumlu ise danışmanınız size bir takım açıklamalar yapacaktır. Bunlar:

  Nasıl Bir Test Ve Nasıl Olacağı:

  - AİDS ve bulaşma yolları

  - AİDS'i önlemenin ve korunmanın yolları

  - Pozitif test sonucunun anlamı

  - Diğer gerekli bilgiler

  Eğer doktorunuzun anlattıkları sizi tatmin etmediyse siz doktorunuza soru sorun. Hiçbir zaman kafanızda soru işareti kalmasına izin vermeyin ve mutlaka test sonrası sonuçları doktorunuzla yüz yüze tartışın.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. DNA testi nasıl yapılır
 3. Zeka Yaşı Testleri - Zeka Yaşı Testleri Nasıl Yapılır, Zeka testi nedir, Zeka yaşı testi n
 4. Testi kebabı nasıl yapılır resimli tarifi
 5. Çocuklarda İşitme Testi-Çocuklarda İşitme Testi Nasıl Yapılır?
 6. Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş