Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Uyku apnesi nedir? Uyku apnesinin belirtileri , türleri nelerdir? Uyku esnasında nefes alışımız detaylı bir şekilde incelenmiş ve bununla ilgili birçok bulguya rastlanmıştır. Uyku esnasında

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Uyku apnesi nedir? Uyku apnesinin belirtileri, türleri nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Uyku apnesi nedir? Uyku apnesinin belirtileri, türleri nelerdir?

  Uyku esnasında nefes alışımız detaylı bir şekilde incelenmiş ve bununla ilgili birçok bulguya rastlanmıştır. Uyku esnasında nefes alımını inceleyen güncel bir çalışmaya göre, birçok kişinin uyku esnasında nefes alımının durduğunu ortaya çıkmıştır. Bu duruma uyku apnesi (uykuda solunum duraklaması sendromu) adı verilir.
  Bu hastalık genellikle fark edilmez. Solunumdaki bu duraklamanın süresi birkaç saniye ila birkaç dakika arasında değişebilir. Amerika’da yaklaşık 18 milyon kişi bu sendroma sahiptir. Bu da Amerika’da her 5 kişiden birinin uyku esnasında solunumunun durduğunu göstermektedir. Bu kişilerin %80’i bu durumun farkında değildir.
  Yürütülen çalışmada, solunumdaki bu duraklamanın saatte bir veya iki kere değil, 5 ila 30 kez olabileceği ortaya çıkmıştır. Hatta bazı durumlarda bu duraklamalar tüm gece boyunca toplam 100 kere bile oluşabilmektedir. Ortaya çıkan diğer bir bulgu ise her duraklama esnasında beynin kişiyi nefes almaya yeniden başlamaya sevk etmesidir. Uyku apnesi yaşayan kişilerin uykusu sık sık bölünür ve böylece kişi kaliteli bir şekilde uyuyamaz.
  Uyku apnesi ciddi boyutlara ulaştığında, kişi yeterli miktarda uyuyamadığından bitkinlik meydana çıkar. Bu rahatsızlığın semptomları kişide uzun yıllar kalabilir ve hatta fark edilmeyebilir. Uyku apnesi yüzünden deliksiz uyuyamayan kişiler, gündüz uyuklayabilirler.
  Uyku apnesinin üç türü vardır. Bunlar; obstrüktif uyku apnesi, santral uyku apnesi ve karma uyku apnesidir. En yaygını obstrüktif uyku apnesidir ve bu, solunum yolunun engellenmesine neden olan boğazdaki yumuşak dokuların zedelenmesi ile oluşur. Santral uyku apnesinde beyin, solunum sinyallerini kaslara gönderememektedir. Bahsedilen bu iki tür apne aynı anda ortaya çıktığında ise karma uyku apnesi oluşur.
  Uyku apnesi yüzünden, günlük rutinlerin yapılması zorlaşır. Bazı durumlarda, uyku apneleri ölümcül bile olabilir. Ayrıca yüksek tansiyon, baş ağrısı, kilo alımı, zayıf hafıza ve iktidarsızlık gibi rahatsızlıkların ortaya çıkması da olasıdır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. UYKU İLACI Rüyada Uyku İlacı İçmek
 3. 2018 2018 Son Moda Uyku Setleri Taç, Uyku, Setleri Harika Uyku Seti Modelleri
 4. Horlama Uyku Apnesi Nedir Teşhis Zararları ve Tedavisi
 5. İnsanlar Neden Uykusuzluğa Duyarlıdır Uyku Sorunları - Erkeklerde Uyku Problemi - Uykusızl
 6. Bebeklerin Uyku Düzenleri, Bebekler Kaç Saat Uyumalı,Bebeklerin Uyku Sorunları, Bebeklerin
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş