Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ağızdan Nefes Almayın doğru nefes alıp verme nasıl olur - doğru nefes alıp verme teknikleri - Ağızdan nefes Nefes almanın tekniği olur mu?” “Nefes alma
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ağızdan Nefes Almayın doğru nefes alıp verme nasıl olur - doğru nefes alıp verme teknikleri - Ağızdan nefes

  Sponsorlu Bağlantılar




  Ağızdan Nefes Almayın
  doğru nefes alıp verme nasıl olur - doğru nefes alıp verme teknikleri - Ağızdan nefes



  Nefes almanın tekniği olur mu?” “Nefes alma şeklim sağlığımı etkiler mi?” demeyin.

  Belki de boğaz ağrılarınızın sebebi burnunuz yerine ağzınızdan aldığınız nefesiniz olabilir. Nefes almak için burnunuzu yerine ağzınızı kullanıyorsanız boğaz enfeksiyonları açısından risk altında olabilirsiniz. Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Kemal Demir, boğaz ağrıları ve tedavileri hakkında bilgi verdi.

  NEFES ALMA ORGANI BURUN

  Öncelikle nefesin burundan alınması gerektiği bilinmelidir. Ağız ve boğaz, nefes yolu değildir, nefes alma organı burundur. Eğer burundan alınan nefes yetmiyorsa, kulak burun boğaz sistemi ile ilgili bir sorunun varlığı akla gelmelidir. Burunlarındaki hava akımı yapısal ya da işlevsel bozukluklardan ötürü yetersiz olan insanlar, farkında olmadan ağız solunumu yapmaktadırlar. Bu durum da, boğaz rahatsızlıklarına davetiye çıkarmaktadır.

  BOĞAZIN YAPISI

  Boğaz dediğimiz bölge, burun boşluğumuzun devamı olan geniz bölgemizle gırtlak arasında yer alıp bu iki boşluğu birleştiren dik yerleşimli bir köprüdür. Ayrıca ağız boşluğumuzun devamı da boğaza açıldığı için üçlü bir kavşak gibidir. Kaslarla çevrili bir yapıya sahiptir. Bu kaslar yutkunurken kasılarak boğazdaki içeriğin aşağı doğru itilmesini ve yutulmasını sağlar. İç yüzeyi ise mukoza dediğimiz özellikli bir örtü dokusuyla kaplıdır.

  Boğazda ağrı hissi iç yüzeyini örten mukoza dokusundan kaynaklanır. Boğazımızın maruz kaldığı hastalık yapan ya da tahrişe sebep olan etkenler, mukozada şişliğe ve “enflamasyon” dediğimiz özel bir duruma yol açar. Bu durum, karşılaşılan olayın şiddetiyle orantılı olarak boğaz ağrısına sebep olur. Bu ağrı sadece yutkunurken ya da konuşurken olabileceği gibi süreklilik de gösterebilir. Buna neden olan etkenleri şöyle sıralayabiliriz:

  Virüs, bakteri ve diğer mikropların neden olduğu yeni ve eski (kalıcılaşmış) enfeksiyonlar

  Tütün ürünleri

  Tahriş edici gazlar, dumanlar

  Aşırı sıcak- soğuk, sert yapılı ya da asitli yiyecek- içecek

  Sürekli ve dinlenmeden konuşmak

  Yabancı cisimle zedelenmeler (Ceviz kabuğu v.s…)

  Su ve sıvı tüketme alışkanlığında eksiklik

  Burun tıkanıklığı nedeniyle ağızdan nefes alıp, verme

  Mide asidinin boğaza ulaşıp tahriş etmesi

  TUZLU SU İLE GARGARA KISA SÜRELİ ÇÖZÜM

  Boğaz ağrılarında esas tedavi şekli sebep olan durum ne ise onu ortadan kaldırmaktır. Ancak bu süreci atlatırken de kişi ağrıya katlanmak zorunda kalmaması için doktor kontrolünde ağrı kesici ilaçlar kullanabilir. Tuzlu su ile gargara yapmak o anlık olarak boğaz ağrılarına İyi gelebilir; ancak boğaz ağrınızın tuzlu su gargarasıyla kesilmesi ya da azalması iyileştiğiniz anlamına gelmez. Boğaz spreyleri doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Boğaz spreylerinin bağımlılık yaratması söz konusu değildir.

  SIK TEKRARLIYORSA DİKKAT

  Boğaz ağrısı en sık üst solunum yolları enfeksiyonlarıyla karşımıza çıkar. Bunun sıkça yaşanması halinde ise bu sıklığa sebep, yapısal ya da işlevsel bir bozukluk olabilir. Bu araştırılması gereken bir durumdur. Ağrılar süresine, nedenine ve şiddetine göre değişkenlik gösterebilir. Hatta boğaz ağrısına sebep olan hastalığınızın hangi aşamasında olduğunuza göre de değişmektedir. Bunun için birkaç saati geçen boğaz ağrıları önemsenmelidir.

  SİGARA BÜYÜK DÜŞMAN

  Sigaranın insan sağlığına etkileri sıralamakla bitmez. Sigara, içeriğindeki bini aşkın zararlı ve tahriş edici yabancı maddeleri ile boğaza her nefes alış ve verişte doğrudan saldırır. Bunun yanı sıra; kanser için zemin hazırlar, boğaz yüzeyinde tahriş ve temizleyici özellikteki mikroskopik yapılarda bozulmaya yol açar, koruyucu salgıları kurutur uzun vadede üretimini azaltır, enfeksiyonu kolaylaştırır, sıcak etkisiyle damar yapısını bozar, yüzey mukozasını travmatize eder kalınlaşmasına yol açar ve özelliğini kaybettirir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Nefes Verme Sırasında Hangi Gaz Açığa Çıkar
 3. Nefes Alıp Verme İşine Ne Ad Verilir
 4. Nefes alıp verme sırasında akciğerler ne kadar havayı içine çeker
 5. Nefes alıp verme sırasında akciğerleriniz ne kadar havayı içine çeker
 6. Siyah Nefes Kitap Özeti Gülşah Elikbank Kitapları Siyah Nefes Kitap Tanıtımı Siyah Nef
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş