Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

deri nedir ve görevleri nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Deri Nedir Deri Hastalıkları Nelerdir Deri Nedir Görevleri Nelerdir Deri Organı-Deri Nedir-Derinin Görevleri(RESİMLİ), Üst
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Deri Nedir Ve Görevleri

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Deri Nedir ve Görevleri

  Deri veya cilt, insanlar ve hayvanların vücutlarını kaplayan en üst katman olup, altında barındırdığı kas ve organları koruyan ve doku tabakalarından oluşan bir örtü sistemi organıdır. Bu tabakanın altında yağ tabakası vardır. Yağ tabakası vücudumuzu sıcak tutar ve darbelere karşı korur. Burada bulunan ter bezleri boşaltıma yardımcı olur.

  Cilt bizi dışarıya karşı koruyan bir bariyerdir. Aynı zamanda vücut ısısını ve su dengesini korur, çeşitli zararlı maddelerin ter yoluyla vücuttan atılımını gerçekleştirir. Kabaca üç tabakadan oluşur. En altta, destek dokusu olan kollajen, kan damarları ve salgı bezleri bakımından zengin dermis tabakası yer alır. Ortada stratum bazale denilen sürekli yeni hücrelerin yapıldığı tabaka vardır ki bu hücreler yavaş yavaş cildin üst tabakalarına doğru yolculuk yaparlar ve yaklaşık 14. günde artık canlılıklarını kaybetmeye başlayarak en üstte birikirler ve stratum korneumu (boynuzsu tabaka) oluştururlar. Stratum bazalenin üstünde yer alan tabaka Stratum spinozumdur. Bu iki tabakaya histologlar Stratum germinativum da demektedirler. Normal bir cildin sağlığını ve güzelliğini sürdürebilmesi için en üstteki ölü hücrelerin sürekli dökülüp yenilenmeleri gerekir. Çünkü dökülüp yenilendikçe yeni deri daha temiz olur. İnsanın cildi kendini yaklaşık her 28 günde bir yeniler. Erkeğin cildi bir kadının cildine bakarak daha kalındır ve bu yüzden kendini yenileme süreci daha uzundur.

  Derinin Görevleri Nelerdir

  Deri vücudumuzun her yerini kaplayan muazzam bir yapıdır. Derinin görevleri oldukça fazladır ve normalde aklımıza gelmez ama incelediğimizde bam başka bir dünya ve fabrika düzeniyle karşılaşırız. Derinin görevleri nelerdir maddeler halinde açıklayarak işleyelim;

  1-Derinin koruma görevi: Deri, vücudu dışarıdan gelen her türlü travmaya karşı korur ve mikroorganizmaların içeri girmesini engeller.
  2- Derinin vücut ısısını düzenleme görevi: Vücut ısısını düzenleyen yer beyindeki ısı merkezidir. Ancak soğuk ortamda derrmis tabakasında bulunan erektör kaslar yardımıyla kıllar dikleşerek gözenekleri kapatır. Dışarı ter atımını durdurduğu için vücut ısısını sabit tutar.. Ayrıca deri altı yağ tabakası da ısı kaybını önlemede önemli yere sahiptir.
  3- Derinin duyu görevi: Dermis tabakasında bulunan sinir uçları yardımıyla sıcak; soğuk, acı, basınç, dokunma hissedilebilir. Duyu deriyi dış ortamdaki tehlikelerden korur.
  4- Salgılama ve vücut atıklarının atılması görevi: Vücutta bulunan toksik maddeler ter ve yağ bezleri kanalı ve buradan da deri yoluyla dışarı atılmaktadır.
  5- D vitamini üretmeye yardım etme görevi: Deri güneş ışınları alması ile D vitamini üretmeye yardım etmektedir.
  6- Derinin destek görevi: Vücudun korunmasına destek görevine sahiptir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş