Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Sakarya Halk Oyun ları ve Folklor , sakarya oyun ları , sakarya yöresel halk oyun ları , sakarya halk oyun ları , sakarya nın halk

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Sakarya Halk Oyunları ve Folklor, sakarya oyunları,sakarya yöresel halk oyunları,sakarya halk oyunları,sakarya nın halk oyunları,sakarya yöresel oyunları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Sakarya Halk Oyunları ve Folklor, sakarya oyunları,sakarya yöresel halk oyunları,sakarya halk oyunları,sakarya nın halk oyunları,sakarya yöresel oyunları

  SAKARYA HALK OYUNLARI VE FOLKLOR

  Sakarya'ya özellikle 1864 (Rus-Kafkas Savaşları), 1877-1878 (93 Harbi), 1890-1894, 1912-1914, 1923-1924 (Büyük Mübadele), 1928-1930, 1950-1954 ve 1989 yıllarında sekiz kez dışarıdan göçle gelenlere yerleşim alanlarını açmış bir İl'dir. Ayrıca 1950'den sonra başlayan kentleşme sürecinde en fazla Karadeniz illerinden göç alan bir İl olmuştur.

  Yöreye insanlar değişik yerleşim alanlarından geldiği için, gelenekler ve göreneklerde farklılıklar gözlenmektedir. Bu çoklu yapı, gelenek ve görenekler çeşitliliği de beraberinde getirmektedir. Halk oyunları da bu yapıdan etkilenmiştir. Yörede oynanan halk oyunlarını iki ana grupta incelemek mümkündür:

  1. Sakarya yöresi halk oyunları

  2. Göçmen halk oyunları ve dansları (Yurt içi ve yurt dışında göçle gelenler nüfus oranları ve etkinliklerine göre sıralanmıştır.)

  a. Karadeniz Oyunları (Trabzon-Akçaabat, Artvin yöreleri ağırlıklı oynanmaktadır.)

  b. Kafkas Oyunları ve Dansları (Gürcü, Abhaz ve Çerkes oyunları ve dansları)

  c. Balkan ve Rumeli Oyunları ile Dansları (Üsküp ile Trakya ağırlıklı)

  d. Doğu Anadolu Oyunları (Erzurum ve Sivas ağırlıklı)


  Yörede Manavlar tarafından oynanan oyunlardan Karşılama 9/8'lik, Zeybek 9/4'lük ölçülerde olup, diğer oyunlar 2/4'lük ölçülerdedir.

  Sakarya Oyun adları;

  1. Konak Getirme
  2. Var Gel (Vama-Geme)
  3. Meşeli
  4. Genç Osman
  5. İnce Hava
  6. Geyve-Taraklı Çiftetellisi
  7. Öptürmem
  8. Geyve-Taraklı Zeybeği
  9. Korudere Zeybeği
  10. Herayi
  11. Geyve-Taraklı Kasabı
  12. Taraklı Karşılaması
  13. Bilecik Karşılaması
  14. Argat Sallaması
  15. Allı Yazma
  16. Karagözlüm
  17. Kocakarı Kocaadam
  18. Gelin Bindirme
  19. Gelin İndirme
  20. Kadın Karşılaması (A Meleğim)
  21. Domine/Dominik
  22. Nirinam
  23. Pamukova Zeybeği'dir.

  Yöre oyunlarında kadın ve erkekler birbirlerinden farklı yerlerde ve ayrı olarak oynarlar. "Konak Getirme" ve "Geyve-Taraklı Kasabı" oyunları düz sıralı, "Karşılama" (A Meleğim) oyunu karşı karşıya, "Karagözlüm", "İnce Hava", "Geyve-Taraklı Zeybeği", "Geyve-Taraklı Çiftetellisi", "Kocakarı Kocaadam" ve "Genç Osman" oyunları daire halinde oynanmaktadır. Ayrıca "Konak Getirme" oyunu el ele tutuşarak; "Karagözlüm" oyunu da daire halinde oynanırken, sözlü kısmına gelindiğinde kollar omuza atılır ve müziğin ritmine uygun olarak sağa-sola ayaklarda yaylanarak sallanma yapılmaktadır. "Geyve-Taraklı Kasabı"nda omuzlardan tutularak tek sıra halinde oynanır. Yörede oynanan oyunlarda komut verilmemekte ve istenilen sayıda kişi ile oyunlar oynanmaktadır. Yöre oyunları, evlenme geleneği ve düğün orijinli bir özellik arz etmektedir.

  "Karşılama" (A Meleğim), kadınların kendi aralarında kına gecelerinde oynanmaktadır. "Konak Getirme", düğüne gelen konakların misafir olarak inecekleri eve, oradan da düğün evine gelirken yolda oynadıkları oyundur. "Gelin Bindirme" oyunu seyirlik bir yapıda gerçekleştirilir ve düğün sırasında bir kez çalınan gelinin baba evinden ayrılışını anlatan hüzünlü müziği ve düğün merasimini içermektedir. "Gelin İndirme" oyununda ise, gelinin damat evine geldiğinde getirilen taşıttan inip eve girişine kadar çalınan ve seyirlik bir özellik arz eden yapıda gerçekleştirilmektedir. "Öptürmem" oyunu sözlü ve yörede kadınlar arasında eğlenme ve şakalaşma amacıyla oynanan manili bir oyundur. "İnce Hava" erkekler arasında sarhoş taklidinin yapıldığı bir oyun biçimidir.

  Bu oyunların dışında kalan halk oyunları yine başta düğün olmak üzere, eğlencelerde istendiği kadar ve değişimli olarak oynanmaktadır. Tüm oyunlarda kaşık kullanılmaktadır. Ancak oyunları kimileri kaşıksız da oynamaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Artvin halk oyunları ve Folklor, artvin yöresi halk oyunları,artvin halk oyunları,artvin o
 3. Amasya halk oyunları ve folklor, Amasya halk oyunları,amasya yöresi halk oyunları,amasya y
 4. Uşağın Yöresel Halk Oyunları, uşak yöresine ait halk oyunları,uşak halk oyunları nelerdir,
 5. Sakaryanın Yöresel Halk Oyunları, Sakarya Yöresel Halk Oyunları, Sakarya nın Halk Oyunları
 6. Uşak Halk Oyunları ve Folklör, uşak oyunları,uşak halk oyunları,uşak halk oyunları nelerdi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş