Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

müze çeşitleri nelerdir bilgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Müze Nedir, müze türleri nelerdir Müze nedir müzelerin kuruluş amaçları nelerdir Müze Nedir - Müze
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 233      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Müze Çeşitleri Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Müze Çeşitleri Nelerdir

  Müze Türleri Nelerdir

  Arkeoloji Müzesi Nedir : Arkeologların yaptıkları kazılar sonucunda bulunan eserlerin sergilenmiş olduğu müzeye verilen isimdir.

  Etnografya Müzesi Nedir: Eski uygarlıklara ait olan elbise, giysi, kıyafet, gelenek, görenek ve hayatla alakalı eserlerin bulunduğu ve sergilendiği müzelerdir.

  Tarih Müzesi Nedir : Ülkenin, toplumun yada kişinin tarihsel gelişimi bakımından düzenli bbir şekilde inceleyen ve açıklayan müzelerdir. Tarih müzesinde görsel ve yazılı belgeler toplanır ve ziyaretçiler ile araştırmacıların önüne sunar.

  Güzel Sanatlar Müzesi Nedir : Müzik, heykel ve resim gibi güzel sanatlara ailt olan dalların ve eserlerin sergilendiği müzelere verilen isimdir.

  Açık Hava Müzesi nedir: Tiyatro ve arena gibi kapalı yerlerde sergilenecek olan yapıtların sergilenmiş olduğu yerlerdir.

  Bilim Müzesi Nedir: Bilim ve teknolojilerin tarihinin sergilenmiş olduğu müzelerdir.

  Askeri Müze Nedir: Değişik tarihlere ait olan askeri silahların ve malzemelerin sergilenmiş olduğu müzelerdir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Müze Çeşitleri Nelerdir, Türkiyedeki Müze Çeşitleri ve Örnekler

  Arkeolojik kazılar incelendiğinde insanların kendileri için maddi ve manevi değeri olan çeşitli nesneleri, eserleri eski çağlardan beri biriktirdiği görülür. Müzeler, tüm bu eserleri bir araya getirme ve sergileme isteğiyle doğmuş; zamanla gelişip yenilenerek birçok türe ayrılmıştır.

  Müzeler, cinsine, statüsüne, bağlı olduğu kuruma göre vb. sınıflandırılabilir. Ancak en ideal sınıflandırma, müzelerin içerdiği koleksiyonlara göre yapılabilir. Koleksiyonların içerikleri veya nitelikleri, bağlı oldukları kurumlar, hizmet alanları, hizmet ettikleri toplum, koleksiyonlarını sergiledikleri mekânlar ve işlevleri doğrultusunda müzeler çeşitli gruplara ayrılmıştır.

  a. Koleksiyonlarına Göre Müzeler

  Görsel sanatlar eğitiminin uygulama alanı olmaları açısından koleksiyonlarına göre sınıflandırılan müzeler arkeoloji, sanat, tarih, etnografya vb. müze türlerinden oluşur.

  Görsel sanatlar eğitimine hizmet etmemekle birlikte, koleksiyonlarına göre müzeler grubunda doğa tarihi müzeleri, bilim müzeleri, endüstri müzeleri, ekomüzeler, genel müzeler de yer alır.

  b. Bağlı Oldukları Kurumlara Göre Müzeler

  Devlete bağlı müzeler, belediye müzeleri, askerî müzeler, üniversitelere bağlı müzeler, vakıfların veya kişilerin oluşturduğu özel müzeler bağlı oldukları kurumlara göre müze türlerindendir.

  c. Hizmet Alanlarına Göre Müzeler 1. Bölge Müzeleri

  Şehir merkezlerinden uzakta bulunan ve sadece bulunduğu bölgeye veya yöreye özgü konularla ilgili olan müzelere bölge müzesi denir. Yeri neresi olursa olsun, şehirden uzakta olan bir müze çoğu kez bölge müzeleri (açık hava müzeleri) olarak tanımlanır. Efes ve Bergama açık hava müzeleri (antik kentler) gibi.

  ç. Hizmet Ettikleri Topluma Yönelik Müzeler

  Eğitici müzeler, uzmanlık müzeleri ve genel toplum müzeleri bu tür müzelerdendir.

  d. Koleksiyonlarını Sergiledikleri Mekânlarına Göre Müzeler

  Açık hava müzeleri, anıt müzeler ve müze evler bu sınıflandırmanın arasında yer alır.

  e. İşlevlerine Göre Farklı Müzeler

  Tek kişilik müzeler, devrim müzeleri ve sanal müzeler işlevleri bakımından farklı müzelerdendir. Tek kişilik müzelere, Atatürk evleri örnek verilebilir. Devrim müzeleri, içinde barındırdıkları nesneler bakımından diğer müzelerden farklıdır. Bu müzelerin koleksiyonlarını devrimi belgeleyen fotoğraflar, maketler, gazeteler, grafikler, afişler oluşturur. Sanal müzeler ise günümüzde her alanda olduğu gibi müze eğitimi alanında da önemli bir yere sahip olan İnternet aracılığıyla ulaştığımız müzelerdir. Müzeye gelemeyen ama eserlere ulaşmak isteyen bireylere sanal ortamda erişim imkânı hazırlar. Bunlara Eczacıbaşı Sanal Müzesi, Selçuk – Efes Müzesi, Ankara ve İstanbul Resim ve Heykel Müzeleri örnek verilebilir.

  2. Halk Müzeleri

  Ata hatıralarının canlı örneklerini yansıtan eserlerin sergilendiği halk müzeleri, hem maddi kültür belgelerini barındırması hem de geçmişi yaşanan günlere bağlaması bakımından önemli bir görev üstlenir. Bu müze türüne örnek olarak Safranbolu evleri verilebilir.

  3. Toplum Müzeleri

  Bir yörenin ve o yöreye bağlı yaşam biçimlerinin sergilendiği müzelerdir. Bursa Cumalıkızık köyünü bu müze türüne örnek olarak verebiliriz.


 5. Misafir Üye

  Gerçektende ödevime yardımcı oldu ve türkçe ödevimi yaptım


 6. Misafir Üye

  bu sitenin sayesinde gÖrsel sanatlar Ödevimi yaptim TEŞEKÜRLER


 7. Misafir Üye


  bence çok güzel bir çalışma. ödevime yardımcı oldu.teşekkürler.
  :O


 8. Misafir Üye

  :d
  çok mutluyum ödevimi bitirdim ve bilgisiyar oynayabilirim


 9. Misafir Üye

  çok sağoluntşk.


 10. Misafir Üye

  çok güzel siteye bayılıyorum


 11. Misafir Üye

  çok teşekkürler ödevim için .ok işe yaradı


 12. Zeyuu:3

  hepinize çoook teşekkürler görsel sanatlar ödevimi yapmış oldum☺


 13. Misafir Üye

  çok teşekkürler. Çok güzel yazmışsınız


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş