Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Origami , Kağıt Katlama Sanatı , Paragami , Para Katlama Sanatı Orijinal Adı: Origami Origami , Japonca “ori” (katlamak) ve “kami” (kağıt) sözcüklerinin birleşiminden meydana
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Origami, Kağıt Katlama Sanatı, Paragami, Para Katlama Sanatı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Origami, Kağıt Katlama Sanatı, Paragami, Para Katlama Sanatı


  Orijinal Adı: Origami
  Origami, Japonca “ori” (katlamak) ve “kami” (kağıt) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmiş olup kağıt katlama sanatına verilen addır. Genellikle kare kağıt parçalarını kesmeden ve yapıştırıcı kullanmadan, sadece katlayarak, çeşitli canlı ve cansız figürler oluşturarak ifa edilmekle birlikte, dikdörtgen kağıtlardan, hatta kağıt paralardan yapılan modeller de oldukça fazladır. Kesme işleminin de kullanıldığı türe Krigami denir.


  Origami klasik origami ve parçalı origami olmak üzere iki çeşittir. Klasik origami genellikle tek parça kağıttan yapılır. Çok fazla olmasa da iki veya üç parçanın kullanıldığı klasik origamiyle çeşitli hayvan veya eşya figürleri yapılır. Modüler origami olarak da adlandırılan parçalı origami birbirinin benzeri parçaların birleştirilmesiyle oluşturulur ve hayvan veya eşya gibi somut figürlerden çok, üç boyutlu geometrik figürler yapılmasında kullanılır. Parça sayısında bir sınır olmayan parçalı origami tak-çıkar oyuncaklarına benzer ve aynı parçalar kullanılarak birçok değişik figür üretilebilir. Origamide genel olarak kare şeklinde kâğıt kullanılsa da kâğıdın şeklinde bir sınırlama yoktur. Günümüzde origaminin birçok değişik türleri ortaya çıkmıştır. Mimari origami, pop-up origami, kirigami (kağıt kesme sanatı) bunlara örnek verilebilir. Modern origami olarak da adlandırılan bu tür origami türlerinde yapıştırma ve kesme serbest bırakılmıştır. Origami’yi kirigamiden ayıran özelliği kirigaminin simetrik origaminin ise şekil yapma biçimlendirme sanatı olmasıdır.
  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Origami Sanatı İle Sümbül Yapımı
 3. Kağıt Yuvarlama Sanatı, Quilling, Oya Örnekleri, Kağır İle Yapılan Güzel Oyalar, Farklı Gü
 4. Çörek Katlama Sanatı Tarifi
 5. Origami (Kağıt Katlama Sanatı) nedir? Çeşitleri nelerdir?
 6. İpLik KatLama İşLemi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş