Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

sözünde durmak yazısı , sözünde durmakla ilgili yazı , sözünde durmak ile ilgili yazı , sözünde durmak hakkında yazı Sözünde Durmak Herhangi bir konuda verilen
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 28      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Sözünde Durmak ile ilgili Yazı

  Sponsorlu Bağlantılar
  sözünde durmak yazısı,
  sözünde durmakla ilgili yazı,
  sözünde durmak ile ilgili yazı,
  sözünde durmak hakkında yazı

  Sözünde Durmak

  Herhangi bir konuda verilen sözün yerine getirilmesi güzel bir huydur. Sözünde durmak, insanın şerefini artıran iyi alışkanlıkların en başında gelmektedir. Sözünde durmamak, çok çirkin bir harekettir. Müslümanlara yakışmayan en kötü bir davranıştır. Verilen sözde durulmaması, Allahü teâlânın ve kullarının hakkını çiğnemek olur. İnsanlar arasındaki davranışlarda, alış-veriş ve sözleşmelerde sözünde durmak, Allahü teâlânın emridir. Kur'ân-ı kerîmde (Verdiğiniz sözleri yerine getiriniz! Çünkü verdiğiniz sözlerden sorumlusunuz!) buyuruldu. Nitekim Sevgili Peygamberimiz de (Söz vermek borç gibidir.) buyurdu.

  Peygamberlerden İsmail aleyhisselâm, birisine bir yerde buluşmak için söz vermişti. Söz verdiği yere gidip üç gün bekledi. O şahıs hiç gelmedi. Buna rağmen yerinden ayrılmamıştı. Allahü teâlâ, Kur'ân-ı kerîmde Meryem süresindeki bir âyette O'nu överek: (O va'dinde, sözünde sâdıktı) buyurdu.

  Sözünde durmak büyük bir fazilettir. İnsanın şerefini, üstünlüğünü arttırır. Verilen sözden dönmek ise büyük bir günah ve münafıklık alametidir. Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki, (Münafıklık alameti üçtür: Konuştuğu zaman yalan söyler, söz verdiğinde sözünde durmaz. Kendisine bir şey emanet edildiğinde hıyanet eder.)

  Müslüman verdiği sözleri, yaptığı anlaşmaları yerine getirmelidir. Yapamayacağı şeyleri söz vermemelidir. Bunun için Peygamber efendimizin şu tavsiyesini hiç unutmamalıyız.:

  (Din kardeşinle münakaşa yapma. Ona söz verip de, sözünden dönme!)


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sözünde durmak ile ilgili atasözleri
 3. Sözünde durmak ile ilgili ayetler
 4. Sözünde Durmak ile ilgili Şiirler
 5. sözünde durmak ile ilgili slayt
 6. sözünde durmak ile ilgili tiyatro
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Misafir Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çok işime yaradı. Teşekkür ederim 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş