Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Yeşil Biberin Faydaları - Yeşil Biber Neye İyi Gelir ? Tarım alanlarının yanı sıra evlerde saksıda dahi yetiştirilebilen , özellikle yaz aylarında sofraların vazgeçilmezi olan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yeşil Biberin Faydaları - Yeşil Biber Neye İyi Gelir ?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeşil Biberin Faydaları - Yeşil Biber Neye İyi Gelir ?

  Tarım alanlarının yanı sıra evlerde saksıda dahi yetiştirilebilen, özellikle yaz aylarında sofraların vazgeçilmezi olan yeşil biberin içerdiği vitaminler, betakaroten ve yüksek orandaki lifli yapısıyla insan sağlığına büyük yarar sağladığı bildirildi.
  Uludağ Üniversitesi (UÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başdiyetisyeni Sevinç Yetişen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülke genelinde dolmalık, sivri, çarliston ve süs çeşitleri yetişen yeşil biberin kıymetli bir sebze olduğunu belirtti.
  Yeşil biberin içeriğindeki P vitamininin damarları yumuşattığını ve kanamaları önlediğini ifade eden Yetişen, K vitamininin de kanın pıhtılaşma kabiliyetini artırarak, kanamaları durdurduğunu, vücudun toksinlerden arındırılmasına yardımcı olduğunu kaydetti.
  Yetişen, bol miktarda beta karotenin yanı sıra A provitamini, C, B1, B2, E, P ve K vitaminleriyle birlikte bazı alkaloidler bulunan yeşil biberin, iyi bir antioksidan olduğunu bildirdi.
  Antioksidan maddelerin, kanser tedavisinde ve kalp damar hastalıklarında da etkili olduğunu ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini vurgulayan Yetişen, şu bilgileri verdi:
  ’’Vücudun birçok kanser türüne ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Felç geçirme ve katarakt oluşma tehlikesini en aza indirger. Vücut ve göz sağlığı için gerekli bir esansiyel suda eriyen vitamin olan C vitamini çok güçlü bir antioksidanttır. Özellikle katarakt ve makuler dejenerasyon hastalıklarının tedavisinde önemli bir faktör olan C vitaminin, göz sağlığı için günlük alınması gereken miktar erkek için 90 mg, kadın için de 75 mg’dır.’’

  Yetişen, mideyi kuvvetlendiren, iştahı açan ve hazmı kolaylaştıran yeşil biberin, mide salgısını artırdığını, ancak çiğ olarak gastrit ve ülser hastalarının tüketmemesi gereken bir sebze olduğunu belirtti.
  Türkiye’nin hemen her yerinde yetişen, güney kesimlerinde ise dört mevsim üretilen, yemeklerin vazgeçilmezi, kebapların en büyük lezzeti olan ve salatalarda da kullanılan yeşil biberin, dolması ve turşusunun da yapıldığını anlatan Yetişen, şunları kaydetti:
  ’’Acı biberler baharat olarak sıkça kullanıldığı gibi salçası da yapılarak her mevsim tüketilebilir. Yeşil biber, içerdiği yüksek orandaki lif nedeniyle kabızlığa iyi gelir. Acı biber balgam söktürür, kronik bronşit ile anfizemi hafifletir. Bütün bu önemli özelliklerinden yararlanmak için çiğ olarak kahvaltılarda ve yemeklerde salata olarak üzerine limon sıkılarak tuzsuz tüketilmelidir. Kızartmasının kalorisi daha yüksektir. Kalorisi düşük olan yeşil biber zayıflamaya yardımcı olur.’’

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bursa'da, bulunduğu Yeşil semtine de adını veren dünyaca ünlü Yeşil Türbe'de hangi Osmanlı
 3. 2018 2018 Açık Yeşil Mutfak Önerileri, Açık Yeşil Mutfak Dolapları, Açık Yeşil Mutfak Deko
 4. yeşil gözlü kız avatarları, yalnız gözler görünen avatarlar, güzel yeşil gözlü kız avatarl
 5. Yeşil Rize Slaytı - Yeşil Rize Tanıtımı ve Resimleri ile ilgili PowerPoint Sunum
 6. Yeşil Rengin Dünyası Slaytı - Yeşil Rengin Dünyası ile ilgili PowerPoint Sunumu
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş