Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Dikenlerin Mucize Faydaları Deve dikeni İnce ve çengelli bir yapıya sahip olan ve yaşken güzel koku veren , 1 , 5 metreye kadar boylanabilen büyük

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dikenlerin Mucize Faydaları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dikenlerin Mucize Faydaları

  Deve dikeni

  İnce ve çengelli bir yapıya sahip olan ve yaşken güzel koku veren, 1,5 metreye kadar boylanabilen büyük, otsu bir bitkidir. Uçucu yağ, flavonlar ve acı madde içerir.Anayurdu Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve
  Asya’dır; Akdeniz havzasında, Türkiye’de, İspanya’da, İngiltere’de, Irak’ta, Çin’de, Hindistan’da yaygınlıkla bulunur.700 metre yüksekliğe kadar olan kurak ve taşlı bölgelerde, sürülmeyen tarlalarda, yol kenarlarında kendiliğinden yetişir. Kireçli toprakları sever.Üretimi tohumla yapılır. İlkbaharda ekilen tohumlar o yaz çiçek açacak olgunluğa ulaşır, yazın ekilirse, ertesi yıl çiçek açar.Kökten gövdeye, dallara, yapraklara, çiçek tomurcuklarına ve tohumlara varıncaya değin her yeriyle yenebilir bir bitkidir.Kök, gövde ve yan sürgünler suda haşlanıp salata yapılarak ya da et yemeklerinin içine sebze olarak eklenerek yenir. Gövde tazeyken soyularak çiğ de yenebilir. Çiçek tomurcukları enginara benzer lezzetiyle tüketilir. Tohumlarından yağ çıkarılır ya da kavrularak kahve yerine içilir.

  Faydaları:

  Karaciğer hasatalıklarının tedavisi zor ve uzun zaman alan bir tedavidir. Pek çok ilaç kullanımı da karaciğeri yorar ve zarar verir. Ama doğa öyle şifalı bir yer ki sizlere bu hastalıkla ilgili olarak son derece şifalı bit birki sunuyor. Deve dikeni.Halk arasında bilinen diğer isimleri ;Akkız, Kasna, Eşek dikeni, Kenger otu. Safrayı arttırır.Deve dikeni Özellikle karaciğerdeki zehirli maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olarak karaciğer hastalıkları ve zehirlenmelerinde faydalı olur. İştahı açar.

  Mideyi kuvvetlendirir, hazmı kolaylaştırır ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir. Ateşi düşürür. Terletir ve vücuda rahatlık verir. Kramp çözücüdür. Migrene karşı faydalıdır. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. Antioksidan etkileri ile cilt ve prostat kanserine karşı koruyucudur.

  Deve dikeni nasıl kullanılır?

  Bir tutam devedikeni suda haşlanarak yudum yudum içilirse ateşi düşürür. Sirkesi iştahı açar, mideye kuvvet verir ve hazmı kolaylaştırır. Kumları dökmeye yardımcı olur ve cinsel gücü arttırır.1 yaprak, 1 küçük kök yada 3 tutam tohumu 1 litre suda birkaç dakika kaynatarak günde 3 defa yemeklerden önce 1’er çay bardağı içilir.Karaciğeri tüm zehirli ve zararlı maddelerden arındırır, karaciğer hücrelerinin yenilenmesini destekler, en ağır karaciğer hastalıklarında bile gönül rahatlığı ile kullanılabilir.Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

  Kullanım biçimi:

  Havanda hafifçe ezilmiş bir tatlı kaşığı dolusu tohum, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3 bardak taze demlenmiş çay, sabah aç karnına, öğlen yemeğinden yarım saat önce ve yatmadan yarım saat önce birer bardak olmak üzere, soğutulmadan ve yudumlanarak içilir.

  Akdiken

  Müsil: Ak diken meyvesinden 20-25 adet yenirse derhal ishal yapar. Bu meyveler kurutulup ya da marmelat, şurup yapılıp saklanır.


  İdrar söktürücü: Ak diken meyvesi kaynatılıp balla tatlandırılarak içilirse içeriğindeki flavonlar nedeniyle idrar söktürür.

  Siğil: Meyvelerin suyu ile siğil pansuman yapılır.

  Egzama: Meyvelerin suyu kaşınan yerlere sürülür.

  Ak Diken Güçlü bir müshildir. Mide bulantısı yapabilir. Göven eriği, geyik dikeni olarak bilinir

  Kaşıntı: Meyvelerin suyu kaşınan yerlere sürülür.

  Demir dikeni

  Toprak üstüne yatık olarak duran, yaprakları bileşik, çiçekleri küçük açık sarı renkli, meyvesi 100 mm kadar otsu bir bitkidir

  Demir dikeninin yararları

  Böbrek taşlarını düşürücü, idrar söktürücü ve kuvvet verici olarak kullanılır.

  Nasıl kullanılır?

  Çiçekleri ve yaprakları kaynatılarak hekim kontrolünde tavsiye edilen miktarlarda kullanılır.

  Gümüş diken

  Avrupa'nın Orta, Doğu ve Güneydoğusu ile Asya'nın Rusya, Kafkaslar, Kırım ve Türkiye bölgelerinde yetişir. Gümüş dikeni yetiştiği toprağa göre 5-50cm boyunda olabilir. Bu nedenle de sapsız diye anılır.Gümüş dikeninin taç yaprakları gümüş gibi parlak ve açık beyaz renktedir.

  Faydaları

  Antibiyotik (mikropları öldürücü), bağırsak kurtlarını düşü-rücü, terletici, idrar artırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı özelliklere sahiptir

  Ateş Dikeni

  Gülgiller familyasındandır. Diğer adları Tavşan elması, Ebem bükü, Kuş alıcı, Kirkat. 2-5 metre boylarında, dikenli, ilkbaharda küçük beyaz çiçekler açan, dekoratif bir ağaççıktır Jölesi yapılır, portakal reçeline eklenir.

  Ancak meyvenin çekirdeğinde ve bitkinin yapraklarında oksijen siyanürü bulunabilir.

  Faydaları

  Çok az miktarda kullanıldığında nefesi açan, sindirimi kolaylaştıran bu maddenin yüksek miktarı insanı zehirleyebilir!

  Bu dekoratif bitkinin meyveleri kimi Avrupa ülkelerinde kalp yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Mucize Ne Demektir ve Mucize Göstermek Niçin Peygamberlere Ait Bir Özelliktir
 3. Mucize Nedir, Mucize Ne Demektir, Mucize Manası
 4. Demirhindi Nedir Faydaları Nelerdir, Demirhindi Hinthurması Ağacı ve Faydaları, Demirhindi
 5. Narın mucize faydaları, Narın Vücudumuza Faydaları, Nar Suyunun Vücudumuza Faydaları
 6. Kur'an'ın Mûcize Oluşu
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş