Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Siirt Yöresel Yemekleri , Siirt yöresine özgü kıyma ve bulgurla yapılan bir yemek Siirtin Yemekleri Büryan(Perive) Kebabı , (Kuzu etinden yapılır.) Yahni (Zengerani) , İçli
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Siirtin Yöresel Yemekleri, Siirt yöresine ait yemekler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Siirt Yöresel Yemekleri,
  Siirt yöresine özgü kıyma ve bulgurla yapılan bir yemek

  Siirtin Yemekleri

  Büryan(Perive) Kebabı, (Kuzu etinden yapılır.)

  Yahni (Zengerani), İçli köfte hamurundan nohut ile hazırlanan ekşili bir yemek.

  Pirtike, Nohutlu, sumaklı ıspanak çorbası.

  Ginef, Bumbar dolması(Cokat, Zimbilok)


  Perde pilavı,

  Severbasal-Şorbit Basal (Taze soğan çorbası) .

  Şorbit Zehtar (Kekikli bulgur çorbası) .

  Şişe Şirten (Ayranlı Yarma),

  Kitel, İnce bulgurdan yapılan Siirt köftesi.

  Kiftel Leben, Yoğurtlu köfte.

  Kitel Fum, Et, Bulgur ve Sarımsakla hazırlanan köfte.

  Balsıra Ir, Kıyma ve bulgurla yapılan yemek.

  Bellog, Siirt' in Mercimekli köftesi.

  Aside, Un, yağ ile yapılan bir tatlı.

  İmçerket, Un,yumurta, yoğurtla yapılan bir tatlı.

  Rayoşu Meketip, Un, yumurta,pekmez ile yapılan tatlı

  Varak keek, Hamur, yufka, pekmez ile yapılan bir tatlı.

  Enip, Üzüm şırasının kaynatılmasıyla yapılan bir tatlı.


  Büryan (Perive)
  Kızgın kuyularda pişirilen Büryan genelde yazın yenilen bir et yemeğidir. Kemiklerinden ayrılan et parçaları daha evvel kızdırılmış yeraltı kuyularına çengellerle sarkıtılır ve kuyu ağzı kapatılır. Kuyu tabanına büyükçe bir kazan yerleştirilir. Etin fazla yağı bu kazanda birikir. İki saat bekletilir. Kuyudan alınan pişmiş etler, askılarda satışa sunulur. Servis esnasında kızgın vaziyette hazır bekletilen etler, tekrar konularak sıcak servis yapılır.

  Perde Pilavı
  Fes şeklinde bakır tencerelerde pişirilen Perde Pilavı Siirtin en meşhur misafir yemeğidir. Yumurta, süt ve yağ ile yoğurularak hazırlanan hamur, özel tencereye yufka şeklinde sıvanır. Bu hamur üzerine badem içi ile şekiller verilir. Önceden kızartılan keklik veya tavuk eti et suyu ile hafifçe pişen pirinçle beraber çeşitli baharat, badem içi, çam fıstığı ile birlikte hamurla sıvalı tencereye yerleştirilir. Tencerenin ağız tarafı da hamurla sıvanarak kapağı örtülür. Önceleri kor ateş üzerinde döndürülerek pişirilen Perde Pilavı, şimdi fırınlarda pişirilmektedir. Pişen pilav, genişçe bir tepsi içine, tencerenin ters yüz edilmesiyle külay şeklinde boşaltılır. Sıvanmış hamur, börek gibi kızarmıştır. Bu kabuk yarılarak servis yapılır.

  Siirt Köftesi
  Mahalli tabirle Kitel diye adlandırılan Siirt Köftesi ince bulgurdan yapılır. Su ile yoğrularak hamur haline getirilen bulgurun içine yağlı et ile pirinç, maydanoz, soğan ve bir miktar baharat konduktan sonra kapatılır. Bundan sonra yapılan iri köfteler kaynar suda haşlanarak pişirilir. Bu ağır köftenin yanında genellikle garnitür olarak ekşi sebzeli çorbalar veya bamya bulunur. Pırtike denilen ıspanak çorbası bunların başında gelir. Nube denilen çok acılı ottan yapılan çorba da bulunabilir.

  Sarımsaklı Köfte
  Serin mevsimlerde Pazar sabahları yenen sade bir köftedir. İnce bulgurla yapılır. Bulgur hamur haline getirilerek elle geniş ve ince bir daire şekli verilir. Kaynar suda haşlanarak pişirildikten sonra yağlı kavurmanın sıcak suda eritilmesi ve bir miktar ince sarımsam ilavesiyle elde edilen bir nevi sosa batırılarak yenilir.

  Ayranlı Yarma
  Kış mevsiminde yenilen bu yemeğin diğer adı Şişe Şirtendir. Mahalle dibeklerinde dövülerek kasuğu çıkarılan buğday, değirmende övütülerek yarma haline getirilir. Bol suda hamurlaşıncaya kadar pişirilir. Pişirilen bu yarma derin tabaklar içine ortası boş bırakılarak yayılır. Yazın torbalarda süzülerek topak halinde kurutulan ayran İncene denen dibi pürüzlü toprak tencerede ılık suda, elle sürtülerek eritilir. Sıvı hale gelen ayranın içine bol miktarda kızarmış yağ, nane ve kırmızı biber konularak yarma tabağının boş bırakılan kısmına dökülür. Hazırlanan ayranlı yarma kıyıdan başlanmak suretiyle yenilir.

  Bumbar
  Bu yemek mahalli bayram günü olen Cıgorun (çık gör) özel emeğidir. Mahalli adı Cokattır. Önceden temizlenmiş, tuzlanarak kurutulmuş veya taze olarak itina ile temizlenmiş kalın bağırsakların bir ucu dikilir. Yıkanmış ıslak pirinç, karabiber, maydanoz ve kıyma (elle ince doğranmış et) karıştırılarak bağırsak içine doldurulur. 30-40 Cm olacak şekilde öbür ucu da dikilir. Bağırsağın hava almasını sağlamak için, çeşitli yerlerinden şişle delik açılır ve kazanda ılık su içine bırakılır. Bir buçuk saat kadar kaynatılarak pişirilir. Bağırsaklar, dolgun vaziyete geldiği zaman ateşten indirilir. Kaynar sudan alınan Bumbarlar geniş bir kabın içine konur ve üstü bir bezle örtülerek 20 dakika dinlendirildikten sonra servis yapılır.

  Tatlılar :

  Varak Kek
  Normal sertlikte hazırlanan hamur, yufka yapılarak dilimlenir ve kurutulur. Hamurun iki katı kadar pekmez, yarısı oranında su ile karıştırılarak kaynatılır. Kaynamış bu karışıma hamurlar atılarak yarım saat kaynatılır. Pişen hamurlar karışımla birlikte tepsiye dökülür. Üzerine ceviz içi serpilir. Sogutulduktan sonra servis yapılır.

  Aside
  Un ve yağla birlikte kısık ateşte kahve rengini alıncaya kadar kavrulur. Kavrulan un, soğumaya bırakılır. Bir tencerede unla orantılı olarak ağda hazırlanır. Ağda da soğutulur. Kavrulmuş unla ağda iyice yoğrularak elle şekil verilir. Böylece tatlı, servise hazır olur.


  Rayoşu Meketip

  2 kg una 2 yumurta kırılır. Bir çay bardağı zeytinyağı ve bir çay bardağı yoğurtla hamur iyice yoğrulur. Yufka yapılır. Yufka içine dövülmüş ceviz serilir. Yufka katlanır. Mektup zarfı şeklinde kesilir. Adı da buradan gelir. Kızdırılmış zeytinyağı içine atılır. Kızartılır. Pekmez veya şekerli suya batırılır. Tatlı servise hazır hale getirilir.

  İmçerket
  1 kg un, 1 yumurta ve 1 çay bardağı yoğurtla, kulak memesi yumuşaklığında yoğurulur. Çok az miktarda tuz atılır. Bu hamur yaş bezin altında, küçük parçalar halinde kesilmiş vaziyette bekletilir. 15 dakika dinlendirilen kesilmiş hamurlar açılır ve yağda kızartılır. Soğutulduktan sonra toz şekerle birlikte servise hazır hale getirilir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Siirtin yemekleri, siirt yemek kültürü
 3. Amasya yöresel Yemekleri, amasya yöresine ait yemekler,amasya yemekleri,amasyanın yemek kü
 4. Hatayın Yemekleri, Hatayın yöresel Yemekleri,hatayın meşhur yemekleri,hatay yöresine ait y
 5. Uşakın Yemekleri, Uşak Yemekleri,uşak yöresel yemekleri,Uşağın Yemekleri,uşak yöresine ait
 6. Kütahya yöresel yemekleri, kütahya yemekleri,kütahya yöresine ait yemekler,kütahya yöresin
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş