Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Piezoelektrik ne demektir , Piezoelektrik anlamı Piezoelektrik hakkında bilgi Piezoelektrik; İletken olmayan billurdan yontulmuş bir levhaya belli bir doğrultuda uygulanan bir baskı sonucunda billur levhanın
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Piezoelektrik nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Piezoelektrik ne demektir, Piezoelektrik anlamı
  Piezoelektrik hakkında bilgi

  Piezoelektrik; İletken olmayan billurdan yontulmuş bir levhaya belli bir doğrultuda uygulanan bir baskı sonucunda billur levhanın iki yüzünde ters işaretli yüklerin ortaya çıkmasıyla nitelendirilen bir olaydır.

  Pierre ve Jacques Curie kardeşler 1880 yılında Fransa'da kristalleri çeşitli yönlerden sıkıştırarak voltaj ürettiklerini keşfettiler.Bu olaya piezoelektrik etki adını verdiler. Daha sonra bu olayın tersinir olduğu kanıtlandı.

  Tersinir bir olay olan piezoelektrik etki kuvars ve bazı seramiklerle (seignette tuzu ya da baryum titanat) özel biçimde duyarlıdır.İki yüz üstünde elektrik yüklerinin bulunmasından dolayı bu yüzler üstüne yerleştirilen iki elektrod arasında bir U potansiyel farkı ölçülebilir.Ortaya çıkan elektrik yüklerinin yüzeysel yoğunluğu, uygulanan basınçla doğru orantılıdır. Oran katsayısına piezoelektrik modül adı verilir. Bu olayın tersinir bir niteliği vardır. Söz konusu iki yüzün her biri üstüne +q ve -q yükleri uygulanırsa ya da bu yüzler arasına bir U potansiyel farkı uygulanırsa, levhanın belirli bir doğrultuda genleştiği ya da kasıldığı gözlenir. Uygulanan baskı U ile orantılıdır. Sonuç olarak piezoelektrik etki ve bunun tersi, bir F mekanik kuvvetin bir elektriksel potansiyel farkına doğrudan dönüşüm elde edilmesini sağlar.  Piezoelektrik Rezonans  Bir kuvars levhası bir fo mekanik titreşim frekansı olan esnek bir katıdır (genleşme ve sıkışma). Bu frekansın değeri : fo=V/2e 'dir.Burada V, titreşimin kuvarsta ilerleme hızı(3500 m/sn) ve e, titreşim dalgasının yarı uzunluğuna eşit olan levha kalınlığıdır (1 mm 'lik kalınlık için: fo =3500/2x0,001=1750000 hertz). Bir kuvars levhası fo frekansında titreşim yaptığında, bu levha üstüne uygun biçimde yerleştirilmiş iki elektrot arasında aynı fo frekansında değişen bir gerilim elde edilir. Dolayısıyla kuvars levhası salınan bir elektrik devresine benzetilebilir.  Piezoelektriğin Uygulama Alanları  Piezoelektrik kristaller ve seramikler, mekanik titreşimlerin elektrik dalgasına,elektrik dalgalarının mekanik titreşimlerine çevrilmek istenen elektromanyetik çeviricilerde kullanılır.

  ( Son yılların önemli buluşlarından tarama problu mikroskoplardan biri olan TTM 'nin de diğerlerinde olduğu gibi en önemli parçalarından birini, probun üç boyutta devinmesini, piezoelektrik seramikler oluşturuyor.)

  Radyo vericilerinin frekans kontrolleri, telefon iletişimi uygulamalarındaki dalga filtrelerinde kullanılırlar. Ayrıca kristal mikrofonlar, gemilerde derinlik ve hedef bulmaya yarayan sonar cihazlarda, piezo kristallerinden yaralanılır. Sonar cihazında piezoelektrik olayıyla su içine ses yayımı yapılır. Sesi çıkaran elektrik enerjisi titresen kristallerdir. Ses yansıyınca bu defa kristaller suyun ses yüzünden sıkışmasıyla titreşir. Titresen kristaller elektrik dalgaları üreterek ses ve ekranda görüntü olarak hedef tespiti yapılır. Ters piezoelektrik yardımıyla bir seramik malzemede önemli ölçüde sekil değişimi oluşturulabilir.İşte bu özellikler, hırsız alarm için ultrasonik ses üreteçleri ve ultrasonik cihazlar, otomatik kapı açıcıları ve uzaktan kumanda araçları gibi çok sayıda özel amaçlı kullanım için olanak sağlıyor.

  Alıntı


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Büyük Buluş PiezoeLektRik MaLzemeLeR
 3. Paylaş Facebook Twitter Google


 4. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş