Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Endokrin sistem nedir? İşlevleri nelerdir? Endokrin sistem i , salgılarını , vücudun başka bölgelerindeki hedef hücrelere ulaştırabilmek için kana ya da lenfe veren bezlerin tümüdür.Örnek:

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Endokrin sistem nedir? Endokrin işlevleri nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Endokrin sistem nedir? İşlevleri nelerdir?

  Endokrin sistemi, salgılarını, vücudun başka bölgelerindeki hedef hücrelere ulaştırabilmek için kana ya da lenfe veren bezlerin tümüdür.Örnek: Hipofiz, tiroit, paratiroit, epifiz ve böbreküstü bezleri, iç salgı bezleri.Salgılarını dolaylı olarak kana veren, salgı kanalları olmayan bezlerdir.Bunlardan önemlileri ise: Kalkansı bez;Tektir, boynun ön ve altındadır. Soluk borusunun önünde bulunur. Alt bacakları kısa bir H harfi biçimindedir. Dar bir orta bölümle piramit biçiminde iki yan lobtan yapılmıştır.  Bezin içi kolloidal bir cevherle dolu ve çevresinde konjunktival bir yapı ile çevrili oluşumlardan meydana gelmiştir. İçindeki kolloid maddesi koyuca kıvamda bazen renklidir. Bezin salgısı bazal ve iyod metabolismalarını ayarlar. Büyüme ve gelişmede önemli görevi vardır.  Paratiroid'Ier: Kalkansı bezin arka yüzündedir. Kalkansı bezle ilgisi sade komşuluğudur. İşi büsbütün başkadır. Salgısının önemi büyüktür. Bez mercimek büyüklük ve biçimindedir. Sayış dört kadardır. Paratiroidler kalsium metabolizmasını düzenler, kan da kalsiumun sabit kalmasını sağlar.  Timus : Göğüs boşluğunda soluk borusunun önünde, iki akciğerin arasında bir iç salgı bezidir.  Hipofiz : Beynin alt yüzünde, Türk eğeri içinde yarım gram kadar ağırlıkta küçük bir bezdir. Yutakdan ayrılan bezin 2/3 nü yapan epitel dokusunda bir ön lobla, yuvarlak, küçük sinirsel yapıda, beyne bağlı bir arka lobu vardır. Ön ve arka lobların dokusu ayrı olduğu gibi işleri de ayrıdır. Bezin az çalışması gelişmeyi geciktirir. Cücelik yapar. Salgının gelişmede artması üst ve alt tarafı uzatarak devlik yapar. Yetişkinde salgının artması akromegali denen doğrudan doğruya düz kaslar üzerine tesir yapan bir cevher bulunur. Böbreküstü bezi: Her iki böbreğin üst ve iç bölümünde bulunur. Damardan zengindir. Rengi gri, ağırlığı altı gram kadardır. Böbrekle ilgisi sade komşuluğudur. Salgısının iki büyük ödevi vardır:

  1 - Kasların çalışmasından doğan toksinleri tadil eder,

  2 - Yaptığı adrenalin cevheri aracılığı ile sempatik sistemden sinir alan atardamar kaslarına tesir yaparak kan basıncını ayarlar. Bunlardan başka böbreküstü bezinin C vitamini depo edilmesinde görevi vardır.

  Kaynak: wikipedia.org


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Canlılarda İskelet, Kas ve Endokrin Sistemi
 3. Dilin Işlevleri Nelerdir, Dilin Işlevleri hakkında bilgi
 4. Diş Esstetiği, Adeziv sistem (bonding) nedir?, Bu sistem uygulanırken ağrı hissedilir mi?,
 5. Sistem nedir, sistem hakkında kısa bilgi
 6. Sistem, Çevre Sistem Sınırı Ve Kontrol Hacmi Nedir - Sistem, Çevre Sistem Sınırı Ve Kontro
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş