Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Cumhuriyet Nerede İlan Edildi? Cumhuriyet Nerede İlani Cumhuriyet 1921 Anayasası'nın getirdiği millî egemenlik ilkesi ile padişah iradesi ortaya bir çelişki çıkardı. Saltanat makamı boşlukta kalmıştı.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Cumhuriyet Nerede İlan Edildi?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Cumhuriyet Nerede İlan Edildi?
  Cumhuriyet Nerede İlani

  Cumhuriyet

  1921 Anayasası'nın getirdiği millî egemenlik ilkesi ile padişah iradesi ortaya bir çelişki çıkardı. Saltanat makamı boşlukta kalmıştı. 1 Kasım 1922'de TBMM aldığı kararla saltanatı kaldırdı. Padişahlık lağvedilmiş, kişisel egemenlik hukuken tarihe karışmıştı. Bu kararın doğal sonucu, Cumhuriyet rejiminin kurulması olacaktı.  13 Ekim 1923'de Ankara'nın başkent olması kararı alındı.

  29 Ekim 1923'de Atatürk ve arkadaşlarının, Anayasanın bazı maddelerini değiştiren teklifi TBMM'de alkışlarla ve oybirliği ile kabul edildi.

  Anayasanın birinci maddesinde, "Türkiye Devletinin hükümet biçimi, Cumhuriyettir"  hükmü yer aldı. Aynı günün gecesi, Mustafa Kemal Paşa (Atatürk), Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanlığına seçildi.

  Saltanatın kaldırılması ve cumhuriyetin. ilanı ile, sistem içinde varlığını sürdüren "Halifelik" de gereksiz ve işlevsiz bir duruma gelmişti. 3 Mart 1924'de Urfa Milletvekili Şeyh Saffet Efendi ve arkadaşlarının verdikleri kanun teklifi TBMM'de kabul edilerek, hilafet kaldırıldı, halifelik de tarihe karıştı.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Anı (Cumhuriyet Nasıl İlan Edildi)
 3. Türkiye'de Ne Zaman Ve Nasıl Cumhuriyet İlan Edildi
 4. Cumhuriyet nerede ne zaman ilan edildi
 5. Cumhuriyet Nasıl İlan Edildi
 6. Türkiye'de Cumhuriyet NasıL İlân Edildi - Cumhuriyetin İlanı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş