Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Karaciğerin Görevi Vücutta Karaciğerin Görevleri Karaciğer , yediğimiz yiyeceklerin vücut tarafından kullanılabilir hale gelmesini sağlar. Bunu yaparken , sindirim sistem inden gelen kan içindeki karmaşık

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Karaciğerin Görevleri Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Karaciğerin Görevi
  Vücutta Karaciğerin Görevleri


  Karaciğer, yediğimiz yiyeceklerin vücut tarafından kullanılabilir hale gelmesini sağlar.

  Bunu yaparken, sindirim sisteminden gelen kan içindeki karmaşık molekülleri parçalayarak kullanılabilir veya depolanabilir moleküller haline getirir. Daha sonra faydalı olanları tekrar kan yoluyla diğer hücrelere gönderir. Zararlı olanları ise, birkaç işlemden geçirerek böbreklere yollar ve oradan da süzülerek üre halinde vücuttan atılmalarını sağlar.  Karaciğerin asıl görevi kan yoluyla aldığı besin maddelerini işlemek olduğu için, yapısının kanı muhafaza etmeye uygun olması gereklidir. Nitekim karaciğer de süngerimsi bir yapıya sahiptir. Hatta insan vücudundaki toplam kanın 800-900 gramı, her zaman karaciğer tarafından emilmiş durumdadır. Bu nedenle ağırlaşan organın vücut içindeki özel konumu da, diğer organlara zarar vermeyeceği ve görevlerini yapabileceği şekilde ayarlanmıştır.  -Günde yaklaşık olarak 4 su bardağı (1 litre) safra salgılar.

  - Yağ, protein ve şeker metabolizmasını düzenler.

  - Vücudun ısısını ayarlar.

  - Vücudun ihtiyacı olan su ve vitaminleri yapar.

  - Yağ, protein, şeker ve kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolar. Kan miktarını ayarlar.

  - Hormonların görevleri üzerinde etkili olur.  Karaciğer yukarıda belirtilen görevlerinden herhangi birini yapamaz hale gelecek olursa, çeşitli hastalıklar ortaya çıkar.  Bunların en önemlileri, karaciğer yetersizliği, karaciğer iltihaplanması, karaciğer sirozu, safra kesesi iltihabı ve safra kesesi taşıdır.  Karaciğer Hastalıklarının Ortak Belirtileri  Hasta, sağ böğründe ağrı hisseder.  Bağırsaklarında fazla miktarda gaz vardır. Karnı şişer, anüsten çıkan gaz pis kokar. Cilt rengi ve bazen de göz akı sararır. Yüzünde ve ellerinde çil gibi lekeler görülür. Hazımsızlıktan şikayet eder.  Sabahları dilinde pas ve ağzında acılık hisseder. Nefesi de kokar. Sabah saatlerinde ensede ağrı hisseder. Çarpıntı, iştahsızlık vardır. İdrarın rengi sabahları sarı ve koyu, daha sonraki saatlerde ise, duru ve açıktır.  Sık sık idrara gider. Baldır kasları ağrır. El ve ayaklarında şişlik görülür. Geceleri uyumak istemez. Görme ve işitme duyguları da zayıflar.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hz Muhammedin görevleri nelerdir, Peygamber Efendimizin Görevleri, Hz. Muhammed'in (sav) p
 3. karaciğerin sindirimdeki görevi nedir
 4. Organeller Ve Görevleri, hücre organelleri ve görevleri nelerdir
 5. Böbreklerin Görevleri Nelerdir - Böbreklerin Görevleri Hakkında
 6. Sağdıç ve Görevleri sağdıç damada ne anlatır - sağdıcın görevleri nelerdir - sağdıç ne dem
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş