Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Beydebanın eserleri hakkında bilgi Beydeba eserleri Fabl türünün en önemli eserlerinden biri olan Kelile ve Dimne' yi Depşelem isim li bir Hint Hükümdarı döneminde kaleme
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Beydebanın eserleri nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Beydebanın eserleri hakkında bilgi
  Beydeba eserleri


  Fabl türünün en önemli eserlerinden biri olan Kelile ve Dimne' yi Depşelem isimli bir Hint Hükümdarı döneminde kaleme almış, eserini hükümdara sunmuştur. Eserde bulunan hikayelerde siyaset, erdem ve eğitim gibi birçok farklı konu işlenmiştir. Bu eser zalimliği ile tanınan Hükümdar Depşelem' e dolaylı bir nasihat niteliğindedir diyebiliriz.  Eser adını ilk bölümündeki hikayelerin kahramanı olan iki çakaldan almıştır; “doğruluğu ve dürüstlüğü” simgeleyen “Kelile” ile “yanlışlığı ve yalanı” simgeleyen “Dimne”. Beydeba, hiç kuşkusuz, Hint edebiyatında eşsiz bir yere ve öneme sahiptir.  Öykünce ya da fabl, sonunda ders verme amacı güden, güldüren ve düşündüren genellikle manzum öykülerdir.genellikle hayvanların ve bitkilerin konuşmasıdır.

  Fablların kahramanları genellikle havyanlardır. Ama bu hayvanlar insanlar gibi düşünür, konuşur ve tıpkı insanlar gibi davranır.  Dünyanın en ünlü fabl yazarları Ezop ,Jean de La Fontaine ve Beydeba'dır. Ezop'un fablları M.Ö. 300 yılında derlenerek yazıya geçirilmiştir. ABD'li James Thurber ve İngiliz George Orwell çağdaş fabl yazarlarıdır. Fablı ilk olarak yazanlar Hititlerdir. Hititler fablları taş tabletlere yazıp resimliyorlardı.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Mevlananın Eserleri Nelerdir
 3. Yazarlar ve Eserleri Nelerdir?
 4. 17.Yuzyıl Osmanlı Mimari Eserleri Nelerdir ? 17.YY Osmanlı Miamari Eserleri 17. YüzYıl Osm
 5. Atatürkün Eserleri Nelerdir, Atatürkün Eserleri Hakkında Bilgi
 6. Mehmet Akif Ersoy Eserleri Nelerdir, Mehmet Akif Ersoy Eserleri ve Edebi Kişiliği
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş