Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

monosakkaritler nelerdir bilgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın tiyatro çeşitlerı nelerdir türleri nelerdir doğal afetler nelerdir korunma yolları nelerdir Selçuklu medeniyeti ve Osmanlı medeniyetinin
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Monosakkaritler Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Disakkaritler hangi monosakkaritlerin birleşmesiyle oluşur :

  Monosakkaritler, su ile daha küçük birimlere parçalanamadıklarından basit şekerler, tek şekerler, monozlar olarak da bilinirler.Bu sekerler karbonhidratların en küçük yapı birimidir. Çoğu Cn(H2O)n formülüne uyar. Bazı monosakkaritler tatlıdır.

  Zincir veya halkalı yapıya sahip olup, genellikle 3-6 arasında karbon ( C ) atomu taşırlar. Moleküllerindeki karbon sayılarının Latincelerinin sonuna -oz eki getirilerek gruplandırılırlar. Üç karbonlu olanlar trioz, dört karbonlular tetroz, beş karbonlular pentoz, altı karbonlular heksoz adını alırlar. Pentozlardan riboz (C5H10O5) ve deoksiriboz (C5H10O4) nükleik asitlerin yapısına girer. Hücre zarından difüzyon ile kolay geçerler.

  Besin kaynağı bakımından önemli olan monosakkaritler heksozlardır. Bunlardan glikoz, fruktoz (levüloz) ve galaktoz en önemlileridir. Sindirilmeden kana karışırlar. Hepsinin kapalı formülleri C6H12O6 şeklinde olup birbirlerinin izomeridirler.

  İçerdikleri C sayısına göre monosakkaritler:

  3C'li şekerler : Gliser aldehit (Triozlar)
  5C'li şekerler : Riboz, Deoksiriboz (Pentozlar)
  6C'li şekerler : Glikoz, Galaktoz, Fruktoz (Heksozlar)
  6 C'li monosakkaritlerin difüzyon hızları şöyledir. Galaktoz > Glikoz > Fruktoz.

  Bunun yanında Glikozun ayracı Fehling veya Benedik çözeltisidir. Ayraç glikozla birleşince kırmızı olur. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş