Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Sulama nedir? Niçin önemlidir? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Yeterli Ve Dengeli Beslenme Nedir, Niçin Önemlidir Kitap Okumanın Önemi Nedir, Kitap okumak niçin önemlidir? Sulama
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Sulama Nedir? Niçin Önemlidir?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Sulama Nedir? Niçin Önemlidir?

  Sulama bitkinin ihtiyaç duyduğu ve yağışla karşılanamayan suyun bitkinin kök bölgesine gereken yer ve zamanda verilmesidir. Bu şekilde yapılan tarıma sulu tarım denir. Sulu tarım yapılırken yalnız buharlaşmanın neden olduğu su kaybı çok büyüktür . Buharlaşmanın azaltılması ve suyun boşa harcanmaması için önerilebilecek bazı yöntemler aşağıdadır:

  Bitkiler su tasarrufu amacıyla yanları açık üzeri naylonla kaplı tünellerde yetiştirilir .Güneş ışınları suyun topraktan buharlaşmasınısağlar. Buharlaşan su tünelin tavanına çarpınca yoğunlaşır ve yeniden toprağa düşer.

  Yağmur sularının biriktiği göletlere setil alkol dökülür. Setil alkol göletin yüzeyini çok ince mumlu bir katı tabaka ile kaplar ve altındaki suyun buharlaşmasını önler.

  Ülkemizde son yıllarda uygulanan damla sulama sistemi önemli miktarda su tasarrufu sağlıyor. Yeraltı sularının tuzlanmaya başlamasıyla birlikte narenciye bahçelerini sulama sıkıntısı yaşayan Güzelyurt bölgesinde su tasarrufu yönünden önemli bir rahatlama sağladı.

  Ağacın kökü çevresine taş yığılarak toprağın kurumasını engelleriz . Taş yığını ayrıca çok az bir miktar su toplanmasına da yardım eder. Geceleyin taşlar çok çabuk soğuduğundan havadaki su buharı taşa çarptığında yoğunlaşır ve çok küçük çiğ tanecikleri yapar ve toprağa doğru akar. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş