Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

dünya ikliminin ılık kalmasında atmosferin önemi vikipedi dünya ikliminin ılık kalmasında atmosferin öneminin araştırılması lazım bana Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Dünya İkliminin Ilık Kalma
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 38      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Dünya İkliminin Ilık Kalmasında Atmosferin Önemi

  Sponsorlu Bağlantılar
  dünya ikliminin ılık kalmasında atmosferin önemi vikipedi
  dünya ikliminin ılık kalmasında atmosferin öneminin araştırılması lazım bana


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dünya İkliminin Ilık Kalma Nedeni Nedir
 3. Dünya İkliminin Ilık Kalmasında Atmosferin Görevi
 4. Dünya İkliminin Ilık Kalmasında Atmosferin Etkisi Nelerdir
 5. Dünyanın Ilık Kalmasında Atmosferin Önemi
 6. Atmosfer , Atmosferin Yararları , Atmosferin Katmanları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Dünya İkliminin Ilık Kalmasında Atmosferin Önemi

  Dünya atmosferi çeşitli gazlardan oluşur ve bu gazlardan özellikle CO2 ve su buharı güneşin yeryüzünden yansıyan kızılötesi ışınımlarını soğurarak dünya yüzeyinin aşırı soğumasını önler! Ayrıca güneşten gelen zararlı mor ötesi ışınları da yansıtır ozon tabakası sayesinde! Böylece hem aşırı ısınmayı, hem de soğumayı önler! Aynen bir termostat sistemi gibi! 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Kayıtsız Üye

  Atmosferin Katları

  Atmosfer, yerçekimi etkisiyle iç içe kürelerden meydana gelmiştir. Bunların yoğunlukları ve bileşimleri birbirinden farklıdır.

  Troposfer: Atmosferin en alt tabakasıdır. Ekvator üzerindeki kalınlığı 16 - 17 km, 45° enlemlerinde 12 km, kutuplardaki kalınlığı ise 9 - 10 km dir. Bunun nedeni, Ekvator’daki hava kütlelerinin ısınarak yükselmesi, kutuplarda ise soğuyan havanın ağırlaşarak alçalmasıdır. iklim olayları troposferin 3 - 4 km lik kısmında meydana gelir. Çünkü, iklim olaylarında çok etkili olan su buharı troposferin 3 - 4 km lik kısmında bulunur. Troposfer daha çok yerden yansıyan ışınlarla ısınır. Atmosferdeki gazların % 75'i troposfer katında bulunmaktadır.

  Stratosfer: Troposferden itibaren 17 - 30 km ler arasında bulunur. Bu tabakada su buharı olmadığı için, iklim olayı görülmez. Stratosferde sıcaklık değişimi yok gibidir. Sıcaklık –45°C civarındadır. Stratosferde yerçekimi çok azaldığı için cisimler gerçek ağırlıklarını kaybederler. Üst kısımlarında ozon gazı bulunur.

  Şemosfer: Stratosferden sonra 30 - 90 km ler arasında bulunur. iki kısımdan oluşur.
  o Ozonosfer: içerisinde bulundurduğu ozon gazından dolayı bu ismi almıştır. Güneş’ten gelen ve canlı yaşamı için zararlı olan ışınları (Ultraviyole ışınları gibi) tutar. Bundan dolayı canlıların koruyucu katıdır. Dünya’nın aşırı ısınıp, soğumasını önler.
  o Kemosfer: Bu katmana kemosfer denilmesinin nedeni, içerisinde bazı kimyasal olayların meydana gelmesidir. Az miktarda zararlı ışınların tutulması burada da görülür.
  İyonosfer: Şemosferden sonra 90 - 300 km’ler arasında bulunur. Bu tabakadaki gazlar ultraviyole ışınlarının etkisi ile iyonlara ayrılmıştır. iyonlaşma sırasında açığa çıkan enerji ile sıcaklığı yükselmiştir. (250°C) iyonlar arasında elektron alışverişi son derece fazladır. Bundan dolayı haberleşme sinyalleri, radyo dalgaları bu tabakadan yansır.

  Eksosfer: Atmosferin en üst ve en dış sınırını oluşturur. Eksosferde bazı gaz molekülleri yerçekimi etkisinden kurtularak uzaya kaçar. Bu nedenle dış sınırı kesin olarak tespit edilememekte, 10.000 km ye kadar çıktığı sanılmaktadır.
  Atmosferin Faydaları
  o İklim olayları meydana gelir.
  o Canlı yaşamı için gerekli gazları ihtiva eder.
  o Güneş’ten gelen zararlı ışınları tutar.
  o Dünya’nın aşırı ısınmasını ve soğumasını engeller.
  o Dünya ile birlikte dönerek sürtünmeden doğacak yanmayı engeller.
  o Uzaydan gelen meteorların parçalanmasına neden olur.
  o Güneş ışınlarının dağılmasını sağlayarak, gölgede kalan kısımların da aydınlanmasını sağlar. Bir başka ifade ile gölgelerin tam karanlık olmasını önler.
  o Işığı, sesi, sıcaklığı geçirir ve iletilmesini sağlar.
  o Hava akımları sayesinde gündüz olan kesimlerin aşırı sıcak, gece olan kesimlerin de aşırı soğuk olmasını engeller.
  Dünya ikliminin ılık kalmasında atmosferin etkisi nedir?
  Sera etkisi denilen bir sistem var ve bizler bu sistem sayesinde dünya üzerinde yaşayabiliyoruz...Bu sistem sayesinde dünyamızın ortalama yeryüzü sıcaklığı +15 santigrat civarındadır.Eğer bu sistem olmasaydı dünyamızın ortalama sıcaklığı -18 santigrat olacaktı.Sistem ise kısaca dünya yüzeyine gelen güneş ışınlarının bir kısmının uzaya gitmesini engelleyerek atmosferde tutulmasını sağlamasıdır.
  Dünya atmosferi çeşitli gazlardan oluşur ve bu gazlardan özellikle CO2 ve su buharı güneşin yeryüzünden yansıyan kızılötesi ışınımlarını soğurarak dünya yüzeyinin aşırı soğumasını önler! Ayrıca güneşten gelen zararlı mor ötesi ışınları da
  yansıtır ozon tabakası sayesinde! Böylece hem aşırı ısınmayı, hem de soğumayı önler! Aynen bir termostat sistemi gibi!
  ATMASFER NEDİR????? Eski Yunanca atmos (buğu) ve sphaira (küre) sözcüklerinden oluşan atmosfer, bir uzay cismini saran gaz kümesini anlatır. Yerçekimi nedeniyle bu gazın içinde yer alan elementler uzay cisminden kopup boşluğa karışamazlar. Dünya'nın atmosferi 1.500 km yüksekliğe kadar çıkan bir küre oluşturur, ama toplam kütlesinin dörtte üçü en alttaki 10,5 km'lik bölümde bulunur.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş