Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

nasred din tusinin astronomiye k atkı sı nedir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Keloğlan ve Nasreddin Hoca hikayesi ingilizce, İngilizce keloğlanla nasreddin hoca hikayes
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Nasreddin Tusinin Astronomiye Katkısı

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Nasreddin Tusinin Astronomiye Katkı

  Nasreddin Tusi Mohammad ibn Mohammad ibn Hasan 17.2.1201′de Güney Azerbaycan’ın Tus şehrinde doğmuş, 25.6.1274′te Bağdat’ta ölmüştür.

  İslam dünyasının en büyük bilim adamlarından olan Nasreddin Tusi, Tus ve Nisapur’da okumuştur. Mantık, Ahlak, Felsefe, Astronomi ve Matematik kitapları yazmıştır. Ahlak-ı Nasıri adlı eseri İslam Dünyasında ilk sistematik ahlak kitabı olarak kabul edilmiş, orta ve yakın doğuda yüzyıllarca ders kitabı olarak okutulmuştur. Hayatının önemli bir kısmını, Hasan El-Sabahin örgütünün merkezlerinden biri olan ve çok iyi bir kütüphanesi olduğu bilinen, Alamud kalesinde araştırma yaparak geçirmistir. Bu kale 1256′ da Moğol Hükümdarı Hülagü han tarafından alındıktan sonra, Hülagü hanın müneccim başı olmuş, 1262′ den sonra da Marageh’de (Güney Azerbaycan’da, Tebriz civarinda) Hülagü hanın emriyle kurulan rasathanede arastırmalarini sürdürmüş ve bir ziç, Ziç-i-İlhani’ yi hazırlamıştır. Ziçler, astronomik hesaplar için gerekli olan, sinüs cetvelleridir.

  Nasreddin Tusi’nin astronomi ile ilgili çalışmaları, Batlamyüs’den sonra Copernicus’un çalışmalarına kadar, astronomi hakkında en önemli çalışmalardan biri olarak kabul edilir. Rasathanenin kurulmasından sonra önemli faaliyetlerde bulunan Tusi, tanınmış İslam alimlerini burada topladı. Rasathanenin yanına kurduğu kütüphaneye çok sayıda kitap getirtti. Özellikle Bağdat ve Şam olmak üzere değişik yerlerden getirtilip toplanılan kitaplar bu kütüphanede bir araya getirtildi. Toplanan kitapların sayısının dört yüz bini bulduğu nakledilmektedir. Matematikle ilgili en önemli çalışması, düzlem ve küresel trigonometri ile ilgili çalışmalarıdır. Bu eserden sonra trigonometri, astronomi için bir araç olmaktan çıkıp, matematiğin bir ana dalı olmuştur. Bunun dışında, Yunanca’dan çeviri çok sayıda matematik kitaplarına izah ve yorumlar yazmış; bir sayının n. dereceden kökünü bulmak için çalışmalar yapmıştır. Batılı matematikçi ve astronomicilerin, eserlerinden en çok yararlandıkları islam dünyası bilim adamlarının başında Nasreddin Tusi gelir.

  Eserleri

  Başlıca Eserleri Şunlardır:

  1. Ahlak-ı Nasiri: FarsÁa olarak İsmaililerle birlikte olduğu zamanda yazılmıştır.
  Fakat fikir ve terminoloji daha sonra yeniden d¸zenlenmiştir.
  2. Risalet¸íl-Muiniyye (Astronomi)
  3. Tecrid¸íl-Akaid (kelam)
  4. Kavaid¸íl-Akaid (kelam)
  5. Esas¸íl-İktibas (mantık)
  6. Mantık¸ít-TecrÓd (Mantık)
  7. Evsafuíl-Eşraf (Tasavvuf)
  8. Tasavvurat (Metafizik)
  9. Zic-i İlhani (Astronomik-astrolojik cetvel)
  10.Risale der İsbat-ı Vacib (Metafizik)
  11.Risale-i İtik‚dat (Kelam)
  12. Hall-i M¸şkilatiíl-İşar‚t: Fahrettin Raziye karşı İbn-i Sinaínın savunulması
  13.Risaleti İlm-i Heyet (kozmografya)
  14. Şerh-u Kitabiíl-İşare veít-Tenbihat
  15. el-Cebr veíl Mukabele (matematik)
  16. Fusul (Metafizik) 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş