Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

böcekler su üstünde nasıl yürür bazı böcekler suyun üzerinde nasıl yürür yüzey gerilimi fizik dersim için gerekli bir konu Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Böcekler
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Misafir Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Böcekler Su Üstünde Nasıl Yürür

  Sponsorlu Bağlantılar
  böcekler su üstünde nasıl yürür
  bazı böcekler suyun üzerinde nasıl yürür yüzey gerilimi fizik dersim için gerekli bir konu


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Böcekler ile ilgili Bilmeceler
 3. Sizde böcek yiyebilirsiniz, İdda ediyorum bu böcekler yenir, Yenilen böcekler
 4. En ilginç böcekler,tırtıllar
 5. Farklı böcekler
 6. bebekler en erken ne zaman yürür
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Böcekler Su Üstünde Nasıl Yürür

  suda yuruyen bocekler.jpg

  Resimde gördüğünüz gibi bazı böcekler suyun üzerinde yürüyebilirler. Belki sizlerle günlük hayatta bununla karşılaşmışsınızdır. Bunun nedeni ise tamamen sudaki yüzey gerilimi ile ilgilidir. Sıvı ile havanın (gaz) kesiştiği yerde elastik bir zar gibi bir durum oluşur, buna yüzey gerilimi denir. Birbirine karışmayan iki sıvı arasında oluşan zarımsı yapıya ise yüzeylerarası gerilim denir.

  İşte moleküllerin birbirine yapıştığı ve ayrılmadığı durumlarda sıvılar hafif nesneleri taşıyabilir. Suyun üzerinde giden ve batmayan çalı çöpleri de bu nedenle su yüzünde kalır.

  Suyun yüzeyindeki bu gerilimi delindiğinde ise bir yırtılma gibi giderek açılır. Bunun yırtılması ise değişik kimyasallar ile olur. Bu yırtılmayı net bir şekilde görmek isterseniz bir tabağın içine su doldurun ve üzerine karabiber ekin. Biber tozunun suyun yüzeyinde kaldığını görebilirsiniz. Daha sonra bir kürdanın ucuna deterjan sürüp suyun tam ortasına batırın. Karabiberin yırtılan yüzey gerilimi ile birlikte kenarlara kaçtığını görebilirsiniz.

  suda yuruyen bocekler1.jpg

  Eğer başka bir deney yapmak istiyorsanız iki bardağa su doldurarak başlayabilirsiniz. Birisine bir ataç atın. Kuru ataç suya girdiği gibi batacaktır. İkinci bardağa ise iki tane kürdan üzerine koyduğunuz atacı yerleştirin. Kürdanlar üzerindeki ataç batmayacaktır. Daha sonra suya deterjan damlatın. Atacın hemen battığını göreceksiniz. Eğer batmadıysa deterjanlı suyun üzerinde ataç durdurmaya çalışın. Ataç yüzmediğinde çok şaşıracaksınız. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş