Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ankara Şehrinin İsmi Nerden Geliyor? İslam kaynaklarında Ankara’nın adı Enguru olarak geçer. Kimilerine göre Ankara sözü Farsça “Üzüm” anlamına gelen Engür’den , ya da Yunanca’da

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ankara Şehrinin İsmi Nerden Geliyor?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara Şehrinin İsmi Nerden Geliyor?

  İslam kaynaklarında Ankara’nın adı Enguru olarak geçer. Kimilerine göre Ankara sözü Farsça “Üzüm” anlamına gelen Engür’den, ya da Yunanca’da Koruk anlamına gelen”Aguirada’dan türemiştir.

  Bazılarına Hint-Avrupa dillerindeki “Eğmek” anlamına gelen Ank ya da Sankskritçe de; “Kıvrıntı”,, anlamına gelen ankaba’dan veya Latince’den çengel anlamına gelen uncus’dan türediği ileri sürülmektedir. Frig dilinde Ank “engebeli, karışık arazi anlamına gelir.” Şehrin diğer isimleri; Ankyra, Ankura, Ankuria, Angur, Engürlü, Engürüye, Angare, Angera, Ancora, Ancora ve son olarak Ankara şeklini almıştır.

  Ankara kelimesi Ancyra'dan gelir. Ancyra, hemen hemen tum avrupa dillerinde Capa anlamina gelir. Hikayesi soyledir, bundan yaklasik 2500 yil once, Kuzey irlanda ve Iskocyadan Avrupa'ya inen, Keltler(Celtics) Avrupa'da Roma imp. ve Germenler arasinda sikisirlar, Bir kismi batiya gider, Fransa'nin temellerini atar, bir kismi Roma'nin basina bela olur, Kuzey Italya'ya yerlesir, bunlara Galya'lilar denir, bir kismi da Doguya goc eder, bunlara Galatlar denir, hepsi aslinda Keltlerdir, doguya goc eden on binlerce kelt, goc esnasinda makendonyaya saldirir, Istanbul'da Bizans ile anlasir, bugunku Galata kulesinin bulundugu yere gecici yerlesirler, sonrasinda tekrar goclerine devam eder ve Anadolu'da Kizilirmak ve Sakarya nehirleri arasina yerlesirler, ama tam duzen kurmazlar, o zaman bu topraklara hakim olan Pontus krali Mithrades, Galatlarin savasci yapisindan cekinir ve onlarla anlasma yoluna gider, Karadeniz kiyilarinda Misirlilara karsi kullandigi Galatlara sehir kurmalari konusunda verdigi sozu tutar. Galatlar da, Misir gemilerinin Capalarini, zaferin kaniti olarak getirir ve Anadolunun ortasindaki bu sehri kurarlar, Sehire de Avrupa'da hemen tum dillerde Capa anlamina gelen ANKYRA isimini verirler. Buradan anlasilacagi gibi, Ankara'nin ozunde Keltler(Celtics) rol oynamaktadir, Galatlar, zamanla ic anadolu bolgesinde nufusca artmis ve sonradan bu topraklara gelen, diger milletler ile de (or.Turkler) asimile olmuslardir. Bugun Fransiz halki, Galler halki, Avrupanin bir cok halki ve Ankara ve cervesi halk ayni kani tasimaktadir. Keza Dunyada gozleri cekik olmayan tek Turk halki, Anadolu'da yasayan bugunku Turkiye halkidir. Sebebi Anadolu'nun kelt, rum, germen, anglo, slav gibi bir cok karma irkina ev sahipligi yapmis olmasi ve Turklerinde bu irklarla asimile olmus olmasidir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Muş Şehrinin İsmi Nerden Geliyor?
 3. Kayseri Şehrinin İsmi Nerden Geliyor?
 4. Gaziantep Şehrinin İsmi Nerden Geliyor?
 5. Eskişehir Şehrinin İsmi Nerden Geliyor?
 6. Erzurum Şehrinin İsmi Nerden Geliyor?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş