Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Denizli Şehrinin İsmi Nerden Geliyor? Denizli şehri , ilk defa bugünkü şehrin 6 km. kuzeyinde , Eskihisar Köyü civarında kurulmuştur. Bu şehir MÖ. (261 -

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Denizli Şehrinin İsmi Nerden Geliyor?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Denizli Şehrinin İsmi Nerden Geliyor?

  Denizli şehri, ilk defa bugünkü şehrin 6 km. kuzeyinde, Eskihisar Köyü civarında kurulmuştur. Bu şehir MÖ. (261 - 245) yılları arasında, Suriye Kralı II. Antiyokustheos tarafından kurulmuş ve karısının adına ******en Laodıcıa denilmiştir. Türkler Denizli havalisini zaptettikten sonra, şehrin suyunun bol bulunduğu bugünkü Kaleiçi mevkiine naklettirmişlerdir.

  Denizli adına, tarihi kaynaklarda başka başka isimler olarak rastlamaktayız. Selçuklu kayıtları ve Denizli mahkemesi serciye sicilleri (Ladik) ismini vermektedir. Ibni Batuta'nın seyahatnamesi (Tunguzlu) denilmektedir. Mesalikullebsar'da da (Tunguzlu) olarak kaydedilmiştir.

  Timurlenk'in zafer namesini yazan, Ser afettin Zemdi (Tenguzlug) ve (Tonguzlug) gibi iki isimden bahsetmektedir. Tensiz kelimesi eski Türkçe'de Deniz demektir. Tunguzlu ise bugünkü imlasıyla Denizli demektir. Netice olarak Denizli adi, Tunguzlu ve Tunguzlu kelimelerinin zamanla ağızdan ağıza, Denizli kelimesi haline gelmesinden bugünkü şeklini almıştır.

  Diğer rivayetlere göre ise: Deniz-ili kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. İl eski Türkçe’de ülke, memleket anlamına gelir. Yani deniz memleketi denilir. Bir diğer rivayete göre de kelimenin aslı domuz-ili'dir. Bu da bölgede domuz çokluğundan kaynaklanmaktadır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ordu Şehrinin İsmi Nerden Geliyor?
 3. Niğde Şehrinin İsmi Nerden Geliyor?
 4. Nevşehir Şehrinin İsmi Nerden Geliyor?
 5. Muş Şehrinin İsmi Nerden Geliyor?
 6. Erzincan Şehrinin İsmi Nerden Geliyor?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş