Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Radyo Nasıl Çalışır Radyo Dalgaları Nedir Radyo dalgaları müziği , konuşmaları , resimleri ve bilgiyi görünmez bir şekilde havayla milyonlarca kilometre uzağa iletebilirler , bu

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Radyo Nasıl Çalışır Radyo Dalgaları Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Radyo Nasıl Çalışır Radyo Dalgaları Nedir

  Radyo dalgaları müziği, konuşmaları, resimleri ve bilgiyi görünmez bir şekilde havayla milyonlarca kilometre uzağa iletebilirler, bu her gün binlerce farklı biçimde olmaktadır. Radyo dalgaları insanlar tarafından görünmez ve dokunulamaz olsalar bile, insanlık tarihini tamamen değiştirmiştir. Bugün cep telefonu, kablosuz telefon ve bunlar gibi binlerce kablosuz teknoloji hakkında konuşuyorsak da tüm bunlar iletişim için radyo dalgalarını kullanır.

  Günlük hayatta kullandığımız radyo dalgalarını kullanan birkaç örneği şöyle sıralayabiliriz.
  • AM ve FM radyo yayını
  • Kablosuz ev telefonları
  • Otomatik garaj kapıları
  • Kablosuz ağlar (internet)
  • Uzaktan kumandalı oyuncaklar
  • Televizyon yayını
  • Cep telefonları
  • GPS alıcıları
  • Radyolar
  • Uydu iletişimi
  • Polis telsizleri

  Liste uzayıp gider… Her ne kadar radar ve mikrodalga fırınlar da radyo dalgalarına dayansa da nevigasyon ve iletişim uyduları radyo dalgaları olmadan düşünülemezdi. Modern havacılık ve uçaklar düzinelerce farklı radyo sistemini kullanmaktadırlar. Günümüzün geçerli modası ise kablosuz internettir, bu da geleceğin daha da rahat olacağı anlamına geliyor.

  İşin en komik yanıysa radyonun inanılmaz basit bir teknoloji olmasıdır. Sadece birkaç liraya satın alarak bir araya getireceğiniz birkaç elektronik aletle basit bir radyo alıcısı ve vericisi yapabilirsiniz. Bu kadar basit bir şeyin modern dünyanın son teknolojisi olması gerçekten müthiş bir hikaye.

  Basit Bir Radyo Nasıl Yapılır
  Radyolar inanılmaz basit olabilirler, bu basitlik çağımızda hemen herkesin ilk denemede bunu yapabilmesini sağlayabilir. En basit radyoyu nasıl yapabilirsiniz, işte size bir örnek;

  • Bir adet dolu 9volt pil ve bozuk para alın
  • Bir AM radyo alın ve duyabileceğiniz şekilde ayarlayın
  • Şimdi pili radyo antenine yakın şekilde tutun ve pilin kutuplarına bozuk parayı hızlıca değdirin (pil kare şeklinde kutupları aynı yönde olanlardan olmalı), + ve – kutuplar anlık olarak temas etsinler.
  • Kutuplar bir birine temas ettikçe radyoda bir hışırtı duyacaksınız.

  Bu yaptığınız (pil ve bozuk parayla) bir radyo vericisidir. Kullanışlı bir şey iletmez (sadece statik), uzak mesafelere iletmez sadece birkaç santim mesafede çalışır çünkü uzak mesafe için ayarlanmamıştır, fakat bu basit cihazla Mors alfabesi kullanarak birkaç santim mesafeden gerçekten iletişim kurulabilir.

  Biraz Daha Gelişmiş Bir Radyo Nasıl Yapılır
  Eğer biraz daha gelişmiş bir radyo yapmak isterseniz, metal bir tel ve 2 parça kablo alın, teli kabloyla 9 voltluk pilin bir kutbuna bağlayın, kablonun birini pilin diğer kutbuna temas ettirin, kablonun boştaki ucunu tele doğru yukarı aşağı sallayın, bu işlemi karanlıkta yaparsanız, tel boyunca kablo tele temas edip kesildikçe çok küçük kıvılcımlar görebilirsiniz. Teli am radyo anteninin yakınında yaparsanız daha güçlü cızırtı sesi duyabilirsiniz.

  Radyonun ilk günlerinde vericiler, kıvılcım bobinleri olarak adlandırılıyordu, çok yüksek voltlarda (20.000volt) sürekli kıvılcım akışı oluşturuyordu. Yüksek voltaj bujilerde de görebileceğiniz gibi büyük kıvılcımlar oluşturdu ve daha uzağa iletilebildi. Bugün böyle vericiler yasaklandı çünkü radyo spekturumuna giriyordu. İlk zamanlarda bu sistem çalıştı çünkü ozamanlarda radyo dalgalarını kullanan bu kadar çok insan yoktu.

  RADYONUN YAPISI VE PARÇALARI
  Günümüzde tüm radyolar veri aktarmak için sinüs dalgalarını kullanır. Sinüs dalgalarının kullanılmasının sebebi birçok farklı insan ve cihazın radyo dalgalarını aynı anda kullanmak istemesidir. Eğer radyo dalgalarını görmenin bir yolu olsaydı, onları binlerce farklı sinüs dalgası biçiminde olduğunu görürdünüz. Şuanda etrafınızda tv, radyo, polis-itfaiye, uydu, cep telefonu, gps gibi cihazların radyo dalgaları bulunmaktadır. Her radyo dalgasının farklı sinüs dalga frekansı bulunur, bu dalgaların nasıl yayıldığını belirler.

  Herhangi bir radyo iki temel parçadan oluşur
  • Verici
  • Alıcı
  Verici herhangi bir veriyi( ses,resim,vb.) bir mesaj sırasıyla alır ve bunu kodlayarak
  sinüs dalgasına çevirir daha sonra bunu radyo dalgası halinde iletir. Alıcı bu radyo dalgalarını sinüs dalgası olarak alır ve kodu çözer. Hem alıcı hem de verici radyo dalgalarını yaymak ve almak için anten kullanır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Radyo nasıl kurulur?
 3. Radyo yayını nasıl yapılır?
 4. Radyo nasıl çalışır
 5. Radyo nasıl kurulur
 6. 14 şubat sevgiler günü radyo temaları, sevgililer günü radyo temaları, sevgililer için rad
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş