Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Hıdrellez ne demektir Hıdrellez anlamı Hıdrellez hakkında bilgi Hıdrellez; Müslüman Türk inanışlarında Hızır ile İlyas peygamber lerin buluş up baharı müjdeledikleri gün anlamındadır. Çok eski
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hıdrellez nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hıdrellez ne demektir
  Hıdrellez anlamı

  Hıdrellez hakkında bilgi


  Hıdrellez; Müslüman Türk inanışlarında Hızır ile İlyas peygamberlerin buluşup baharı müjdeledikleri gün anlamındadır.

  Çok eski törelerin birleşmesi ile doğdu. Yunan/ Kıbrıs söylencesinde Aphrodite'nin öldürülen sevgilisi Adonis'in baharla dirilişini anımsatır. Gılgamış gibi eski Sümer -Mezopotamya mitolojilerinde Hızır, İlyas ve Hıdrellez'in öncüsü olan motifler yer alır.

  Museviler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar farklı biçimlerde bu çok eski geleneği sürdürmektedir.

  Yahudilerin Elyas efsanesine göre İsrailoğulları'nın İlyas peygamberi kötü karşılaması, onun da ülkeyi terketmesi kuraklığa yol açar.

  Bu arada ölümsüzlük suyu Ab-ı hayat'tan içen İlyas peygamber sonsuzca yaşayan Hızır olur. Hıristiyanlarda ise Adonis'in yeniden doğuşuna denk getirilen İsa'nın Dirilişi (Paskalya) ile 23 Nisan'daki Yeşil Jori Yortusu bu ortak geleneğe bağlıdır. Bu yortuda bereketi simgeleyen Aziz George, Hızır gibi karşılanır.  Müslüman Türkler'in kutladığı Hıdrellez günü eski Anadolu-Yunan söylenceleri, Bizans Hıristiyan yortuları, Yahudi ve İslam inanışları gibi çok değişik kaynaklardan beslenmektedir. 6 Mayıs günü Hızır' ile llyas peygamber buluşur. Hıdrellez sözü de iki kutsal kişinin adının birleşmesinden oluşur. Onlar bir araya gelince bahar ve bereket de yeryüzüne gelir. Anadolu ve Trakya'da bahar bayramları yapılır. Kırlarda eğlenceye gidilir; çiçeklerden taçlar takılır; ev sahibi olmak dileğiyle gül fidanının dibine çakıl taşlarıyla evcik kurulur. Hızır baba yeşil'i simgeler ve çiçeklerden bir cüppeyle tasarlanır, insanlar da ona uygun renkli giysiler giyer. Ateş yakıp çevresinde danseder ve üzerinden atlarlar. Baharın gelişini ve Hızır'ı öven maniler söylenir. İran, Beluci, Afgan vb. kimi yakın doğu toplumlarında 21 Mart'ta benzer biçimlerde kutlanan Nevruz da hıdrellez geleneğinin bir parçasıdır.

  kaynak: Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Nevruz ve Hıdrellez nedir? Kısaca açıklayınız
 3. Hıdrellez Nedir, Nasıl Kutlanır
 4. Nevruz ve Hıdrellez
 5. Hıdrellez (Hıdırellez) Nedir?
 6. Hıdrellez geleneği
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş